Kalpte yanan ateş: Aristoteles'in ruh anlayışı
Fire burning in the heart: Aristotle's conception of the soul
  1. Tez No: 843321
  2. Yazar: MERVE FIRAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GURUR SEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Felsefe, Psikoloji, Biology, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren ruhu anlamaya ve anlamlandırmaya çalışan pek çok düşünür olmuştur. Ruh konusu, önemini felsefe literatüründe geçmişten bugüne korumuş ve her devirde bakış açıları ve yeni anlamlar kazanmıştır. Hemen herkesin önem verdiği bu konu hakkında neredeyse tüm düşünürler bir şeyler söylemiştir. Ruhu bendenden ayrı bir yere koyanlara, ruhu bedenle bir tutanlara, ruhu bir ya da birçok şeye indirgeyenlere bakıldığında konunun epey karmaşık ve karışık olduğu, ruhun ne olduğu ve onun bedenle ilişkisi konusunda bir fikir birliğinin olmadığı görülür. Öte yandan, Batı felsefesi tarihinin en önemli düşünürlerinden olan Aristoteles'in akıl yürütme ve çözümlemelerine dikkatlice bakıldığında, konunun belki de aslında sanıldığı kadar karmaşık olmadığı görülebilir. Ne ki, her ne kadar Aristotelesçi gelenek veya literatürde Aristoteles için ruhun tanımının ne olduğuna ve bu tanımın ne demeye geldiğine ilişkin incelemeler yapılmış olsa da, Aristoteles'in metafiziğine ait terimlerle bezeli bu tanımın Aristoteles külliyatı ve düşüncesindeki biyolojik anlamı veya karşılığının ne olduğu göz ardı edilmiştir. Bu mütevazı çalışma da işte bu eksikliğe işaret etmeye ve onu doldurmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human history, many thinkers have tried to understand and make sense of the soul. The subject of the soul has maintained its importance in philosophi-cal literature from past to present and has gained new perspectives and meanings in every era. Almost all thinkers have said something about this subject, which is im-portant to almost everyone. When we look at those who place the soul apart from the body, those who equate the soul with the body, and those who reduce the soul to one or many things, we see that the subject is quite complex and complicated and that there is no consensus on what the soul is and its relation to the body. On the other hand, a care-ful look at the reasoning and analysis of Aristotle, one of the most important thinkers in the history of Western philosophy, reveals that perhaps the issue is not as complicated as one might think. However, even though the Aristotelian tradition or literature has analyzed what the definition of the soul is for Aristotle and what this definition, which is adorned with terms belonging to Aristotle's metaphysics, means, the biological mean-ing or counterpart of this definition in Aristotle's corpus and thought has been ignored. This modest study attempts to point out and fill this gap.