Görsel etnografiyle bir kültürü anlamak: Nusayriler üzerine foto-etnografik bir çalışma
Undertstanding a culture with visual etnography: A photo-etnographic study on Nusayris
- Tez No: 843320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM OĞUZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
19. yüzyılda yaşanılan Endüstri Devrimi beraberinde birçok yeniliği getirmiştir. Fotoğraf da bu zamanlarda ortaya çıkan önemli bir buluş olarak yerini almış ve yine aynı dönemlere denk gelen toplum bilimiyle aynı zamanlarda gelişmiştir. Fotoğraf günümüzde birçok sanatsal disiplin ve bilimsel araştırmada yardımcı veya ana unsur olarak kullanıldığı gibi görsel kültürün en etkili olduğu iletişim araçlarından birisi olarak da kullanılmaktadır. Foto etnografi ise etnografik araştırmalarda fotoğrafı kullanmanın yeni bir yolunu önermektedir. Birçok bilimsel araştırmanın yanı sıra toplumsal ve tarihi olaylara tanıklık ederek olayların daha rahat anlaşılması içinde kullanılan fotoğrafın, foto etnografi çalışmalarında kullanılması toplumsal olayların hâkim olduğu zamanlara denk gelmektedir. Özellikle 1970'lerden sonra fotoğraf daha görünür bir kavram olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu çalışmada da Adana yerelinde yaşayan Nusayri topluluğu üzerine odaklanılarak, fotoğrafın etnografik araştırmalarda bir kültürü anlamak için sunabileceği imkân ve olanakların ortaya koyulması amaçlanmıştır. Nitel araştırma deseninde görsel etnografi kullanılmış olup elde edilen fotoğraflar kültürel bir materyal aracı olarak saha çalışmasında değerlendirilmiştir. Veriler etnografik araştırmalarda kullanılan araçlardan olan görüşme ve gözleme ek olarak fotoğrafçılıkla elde edilmiş, anlam derinliği yakalayabilmek adına kasıtlı örneklem yöntemi tercih edilmiştir. Fotografik görüntülerin doğasında var olan belirsizlikler, fotografik eklenme, betimleme ve incelemeler ile ortadan kaldırılmıştır. Nusayri topluluğunun bazı belirgin özellikleri kayıt altına alınarak kültürün analizi yapılmaya ve varsa kültürel değişimler anlaşılmaya çalışılmıştır. Bulgular kısmında katılımcıların gündelik yaşam pratikleri, kültürü tanımlamaları, yorumları ve görüşleriyle yapılan analizlerle özgün sonuçlara ulaşılmıştır. Foto etnografinin fotoğrafın sağladığı olanaklarla toplumsal hafızayı zinde tutarak kültürü, kültürü inşa eden yaşamları, ilişki biçimlerini ve kültürel aktarımı sağlayan oldukça etkili bir araç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The 19th century Industrial Revolution brought with it many innovations. Photography took its place as an important invention that emerged at this time and developed at the same time as social science, which coincided with the same period. Today, photography is used as an auxiliary or main element in many artistic disciplines and scientific research, as well as one of the most effective communication tools of visual culture. Photo ethnography proposes a new way of using photography in ethnographic research. In addition to many scientific researches, photography is used to witness social and historical events and to understand the events more easily, and its use in photo ethnography studies coincides with the times when social events are dominant. Especially after the 1970's, photography started to be used as a more visible concept. In this study, focusing on the Nusayri community living in Adana, it is aimed to reveal the possibilities and opportunities that photography can offer to understand a culture in ethnographic research. Visual ethnography was used in the qualitative research design and the photographs obtained were evaluated in the field study as a cultural material tool. In addition to interviews and observation, which are the tools used in ethnographic research, the data were obtained through photography, and the deliberate sampling method was preferred in order to capture the depth of meaning. The ambiguities inherent in photographic images have been eliminated through photographic additions, descriptions and analysis. Some distinctive characteristics of the Alawite community were recorded to analyze the culture and to understand the cultural changes, if any. In the findings section, original conclusions were reached through the analysis of the participants' daily life practices, definitions of culture, comments and opinions. It has been seen that photo ethnography is a very effective tool that keeps the social memory alive with the possibilities provided by photography and provides culture, the lives that build culture, forms of relationships and cultural transmission.