Ebû Abdillah Muhammed b. el-Fadl el-Furâvî ve Hadis Cüz'ü
Abu Abdullah Muhammed b. al-Fadl al-Furawi and Hadith Fascicle
  1. Tez No: 843325
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hicrî 6. Yüzyılda yaşayan Ebû Abdillah Muhammed b. el-Fadl el-Furâvî, küçük yaştan itibaren ilimle meşgul olan önemli bir muhaddistir. Onun, farklı meclislerde yazılan hadislerini ihtiva eden cüzleri Abdullah b. Abdülğanî el-Makdisî tarafından istinsah edilmiş olup bu cüzler bazı kaynaklarda el-Mecâlis diye geçmekte, içerisinde de iki cüz ve bir meclis bulunmaktadır. Bu yazma eserde ilk cüzün başlığı“Cüz' fîhi erba'atü mecâlis”adını taşımakta ve içeriğinde dört meclise ait hadisler yer almaktadır. İkinci cüzün ismi ise“Cüz' fîhi hamsü mecâlis”olup bu cüzde de beş mecliste kaydedilen hadisler bulunmaktadır. Yazmanın devamında ise birkaç hadisi Furâvî'ye, diğer hadisleri başkalarına ait olan“Meclisü's-sâmin ve'l-hamsûn”başlıklı bir meclis yer almaktadır. Rivayetlerin çoğu sahîh kaynaklarda geçen ve farklı konulardaki hadisleri ihtiva eden Cüzlerde 59 tane rivayet bulunmaktadır. Bu hadislerin çoğu merfûdur ve genellikle muksirûn sahabeden rivayet edilmektedir. Çalışmada, hadislerin tahrîci yapılıp ricâl ve tabakât kitaplarından istifade edilerek hadislerin ulaşılabilen râvilerinin kısa biyografilerine yer verilmiştir. Akabinde hadisler numaralandırılıp, hadislerin fihristi oluşturulmuştur. Şimdiye kadar üzerinde herhangi bir çalışma yapılmadığı için yazma halinde bulunan eser üzerindeki bu tezimiz ile müellif ve eserini tanıtmak ve bu yazmanın tahkîkini yaparak hadis tarihine katkı sunmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Abu Abdullah Muhammad b. al-Fadl al-Furawi, who lived in the 6th century of the Hijri, is an important hadith scholar who has been interested in education since his early age. Its fascicles, which contain his hadiths written in different majlises, were transcribed by Abdullah b. Abdulgani al-Maqdisi and these fascicles are referred to as al- Majālis in some sources. It also contains two fascicles and a majlis. In this manuscript, the title of the first fascicle is“Juz' fihi erba'atu majālis”and it contains hadiths belonging to the four majlises. The name of the second fascicle is“Juz' fihi hamsü majālis”and in this fascicle, there are hadiths recorded in the five majlises. In the rest of the manuscript, there is a majlis titled“Majlis al-samin we'l-hamsun”, a few hadiths of which belong to Furawi and the other hadiths belong to others. There are 59 narrations in the fascicle, which contains hadiths on different subjects, most of which are from authentic sources. Most of these hadiths are marfu and are generally narrated from mukhirun companions. In the study, the hadiths were compiled. In addition, short biographies of the accessible narrators of the hadiths are included, using the rijal and tabaqat books. Afterwards, the hadiths were numbered and an index of hadiths was created. Due to the lack of prior research on this manuscript, the aim of this thesis is to introduce the author and his work, and to contribute to the history of hadith by conducting a critical examination of this unpublished manuscript.