Seküler din denemesi: Alaın De Botton örneği
Secular religion essay: The example of Alain De Botton
- Tez No: 843329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, günümüz düşünürlerinden Alain De Botton'un, sekülerizmin bireyde yarattığı anlam boşluğunun ve manevi tatminsizliğin giderilmesi adına sunduğu çözüm önerilerine odaklanmaktadır. Bu çözüm önerilerinin rasyonel temellere dayanıp dayanmadığının açığa çıkarılması amaçlanmaktadır. Tarihte birçok düşünürün gündemini meşgul eden sekülerizm, dün olduğu gibi bugünün de en önemli sorunlarından biridir. Bu soruna gerçekçi çareler aramak ve bulmak şüphesiz tanımın doğru teşhisi ile mümkündür. Öncelikli olarak sekülerizmin tanımının ve tarihsel gelişiminin ele alındığı çalışmamızda bu kavramın tarihte ve günümüzde ne gibi anlamlar ifade ettiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Diğer yandan tarihteki ünlü düşünürlerin sekülerizme sunduğu çözüm önerilerine ve yeni dinî hareketlerin bazılarına yer verilerek konunun öneminin her geçen gün daha da arttığı ve güncelliğini koruduğu gösterilmek istenmiştir. Çocukluk yıllarında ailesinin tutumundan ve gençlikte yaşadığı çeşitli olaylardan etkilenerek düşünce dünyası şekillenen De Botton, bunun sonucunda ateizmi benimsemiş; aynı zamanda sekülerizm ve ateizmin yarattığı anlam boşluğunu fark ederek bu manevi tatminsizlik hâline çözüm arayışlarına girmiştir. Gözlemleri neticesinde en iyi çözüm önerilerinin dinler tarafından sunulduğunu kabul etse de dinlerin insan uydurması olduğunu düşündüğünden, bu sorunun; bir dini kabul ederek değil, onların işe yarar yanlarına 'açık büfe' şeklinde yaklaşarak çözüleceğini iddia etmiştir. Bu doğrultuda dinlerden referansla çeşitli başlıklar altında çözüm önerilerinde bulunmuştur. Sonuç olarak, seküler bir din kurma girişimi olarak da tanımlayabileceğimiz bu eylemin; salt Hristiyanlık, Yahudilik ve Budizm'in üzerine bina edilmesi, Tanrı'dan arındırılmış bir ahlak anlayışı içermesi, dinî ritüellerin dindarlarca uygulanışının altında yatan kalbî yönelişin özünün idrak edilememesi ve kültürün dinin yerini alabilecek potansiyele sahip olduğu gibi iddialardan dolayı ütopik, sığ ve rasyonaliteden uzak olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study mainly focuses on the solutions offered by Alain De Botton, one of the modern thinkers, to eliminate the meaning gap created by secularism in the individual and spiritual dissatisfaction. It is aimed to reveal whether these solution offers are based on rational foundations. Secularism, which has occupied the agenda of many thinkers in history, is one of the most important problems of today, as it was yesterday. Searching for and finding realistic approaches to this problem is undoubtedly possible with the correct diagnosis of the definition. In this study, which primarily deals with the definition and historical development of secularism, it has been tried to reveal what meanings this concept has both in history and today. On the other hand, it is targeted to show that the importance of the subject is increasing day by day and keeping up to date by examining the solution offered by famous thinkers in history to secularism and some of the new religious movements. De Botton, whose world of thought was shaped by being influenced by the attitude of his family during childhood and various events he experienced in youth, adopted atheism as a result; at the same time, realizing the meaning gap created by secularism and atheism, he entered into a search for a solution to this spiritual dissatisfaction. Although he accepts that the best solution offers are presented by religions as a result of his observations, since he thinks that religions are human fabrications, he claimed that this problem will be solved not by accepting a religion, but by approaching their useful sides in the form of an 'open buffet'. In this direction, he has made suggestions for solutions under various titles with reference to religions. As a result, this action, which we can also define as an attempt to create a secular religion; it can be said that it is utopian, shallow and far from rationality due to the fact that it is built solely on Christianity, Judaism and Buddhism, contains a God-free moral understanding, the essence of orientation underlying the practice of religious rituals by religious people cannot be understood, and claims such as that culture has the potential to replace religion.