Demokratikleşme ve vergi gelirleri arasındaki ilişki
The relationship between democratization and tax revenues
- Tez No: 843330
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA DİREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada vergi yükü ve demokratikleşme arasındaki ilişki dünya ülkeleri ve Türkiye örneği üzerinden ele alınmıştır. Demokratikleşme, bir süreci ifade etmekte olup yalnızca seçimler üzerinden değerlendirilemez ve bir ülkede yaşayan bireylerin vatandaş olma bilincine sahip olması anlamına gelmektedir. Bu noktada ise temelde iki husus ortaya çıkmalıdır. Bunlardan ilki bireylerin kendi özgürlüklerinin yanında kamusal faydayı da gözetmesi, diğeri ise kamusal meselelere katılma konusunda istekli olmalarıdır. Vergilendirme ise burada önem kazanır. Vatandaşlar vergi verdiklerinde kamunun faaliyetlerini denetleme ve siyasal iktidarı dengede tutmak konusunda faal olurlar. Diğer yandan, adil bir vergi sistemi, vatandaşların vergi sistemine ve genel olarak anayasal sisteme güven duymaları bakımından önemlidir. Vergi adaleti, kamunun ihtiyacı olan mali kaynağın sermayeden ve gelir üzerinden alınan vergilerden temin edilmesini, dolaylı vergilerin ise asgari bir seviyede tutulmasını gerektirmektedir. Gelişmiş Batı Avrupa ülkelerinde gelir adaleti bu açıdan yerleşmiş bir anlayıştadır. Bu ülkelerin demokrasi puanlarının yüksek olduğu gibi gelir ve sermaye üzerinden aldıkları vergilerin dolaylı vergilere kıyasla daha büyük oranda olduğu görülmektedir. Türkiye'de ise durum farklı olup gelir üzerinden alınan vergilerin genele oranı düşünüldüğünde, Türkiye'nin sonuçları oldukça düşüktür.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between the tax burden and democratization, using examples from various countries worldwide and specifically focusing on Turkey. Democratization is a process that cannot be solely assessed through elections; it implies individuals in a country having a consciousness of citizenship. Two fundamental aspects should emerge in this context. Firstly, individuals should consider public welfare alongside their own freedoms, and secondly, they should be willing to participate in public affairs. Taxation becomes crucial in this regard. When citizens pay taxes, they become actively involved in overseeing public activities and maintaining a balance in political power. On the other hand, a fair tax system is important for citizens to trust the tax and constitutional systems in general. Tax justice requires that the financial resources needed by the public are obtained from taxes on capital and income, with indirect taxes kept to a minimum. In developed Western European countries, there is a well-established understanding of income justice. In these countries, with high democracy scores, taxes on income and capital are significantly higher compared to indirect taxes. However, in Turkey, the situation is different, and when considering the overall proportion of taxes on income, Turkey's results are relatively low.