Kamu yönetiminde sosyal medya kullanımı ve yönetişim uygulamaları: Konya Büyükşehir Belediyesi açısından bir değerlendirme
Social media usega in public administration and governance practices: An evaluation with reference to Konya Metropolitan Municipality
- Tez No: 843336
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER TUĞBA EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmanın amacı; Türkiye'de etkili bir sosyal medya yönetimi ve kullanımını sağlamak amacıyla, kamu kurumları için sosyal medya yönetiminde temel ilkeleri belirlemek, vatandaşlarla olan etkileşimi ön plana çıkarmaktır. Sosyal medya kullanımı kamu yönetiminde; vatandaşlar ve kamu kurumları arasında ilişki kurulmasına olanak sağlamaktadır. Belediyeler vatandaşlara en yakın hizmet birimi olmakla birlikte, çeşitli amaçlara ve faaliyetlere yönelik sosyal medya araçlarını kullanmaktadır. Kitle iletişim araçlarının içinde, sosyal medya araçları en etkili ve dünya genelinde ön plana çıkan platformlardır. Vatandaşların duygu ve düşüncelerini, birbiriyle iletişim kurarak kullandıkları çevrimiçi ortamlar olarak tanımlanmaktadır. Sosyal medya uygulamaları yönetişimin de ilkeleri olan şeffaflık ve hesap verilebilirlik yönleri açısından yönetişim kavramıyla bağlantılıdır. Yönetim süreçlerinde yönetilenler ve yönetenler arasında teknolojinin gelişimiyle kolaylıklar meydana gelmiştir. Belediyeler sosyal medya platformlarıyla yazılan olumlu ve olumsuz konulardan haberdar olmakta ve ivedilikle çözüm üretmektedir. Tüm bunlar sosyal medya kullanımını gerekli hale getirmektedir. Küreselleşme kavramı ile birlikte gelişen iletişim teknolojilerinin etkisiyle sosyal medya platformlarının kullanımı oldukça artmıştır. Sosyal medya araçları vatandaşların toplumsal olaylara katılımını hızlandırmakta ve kamu kurumları ile vatandaşların etkileşimini artırmaktadır. Sosyal medya platformları kendi içerisinde çelişkiler barındırıyor olsa da günümüzde hayatımızın vazgeçilmezleri arasında olmaktadır. Sosyal medya bilgi ve iletişim teknolojilerinin etkisiyle yöneten ve yönetilen ilişkilerini düzenlemiştir. Kurumlar sosyal medya araçlarını aktif olarak kullanmakta ve vatandaşlarla sosyal medya kullanımıyla iletişim sağlayabilmektedir. Dolayısıyla X örneği bağlamında sosyal medyanın vatandaşlar açısından nasıl bir izlenim oluşturduğu ve kamu kurumlarının sosyal medyayı kullanım amaçları önem arz etmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, nitelik analiz yönteminden yararlanılarak Konya Büyükşehir Belediyesinin X hesabını hangi amaçla kullandığı ve bu durumun belediyeye olan katkılarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine basic principles of social media management for public institutons and to highlight interaction with citizens, in order to ensure, effective social media management and usage of social media in Turkey. The usage of social media in public administration provides a connection between citizens and public institutions. Municipalities however, as they are the closest administration unit to the citizens, are using social media tools in order to achieve certain purposes and services inside the mass communication tools. Social media tools are the most effective and the most featured platforms across the globe. It is defined as online areas where citizens are using it in order to express their feelings and thoughts by interacting each other . Social media applications are linked with the consept of governance in terms of consepts transparency and accountability as they both are linked with governance. In the process of governing, there are easiness' occured between the rulers and ruled ones. Municipalities can be aware of every positive and negative situation thanks to the social media and they can instantly come up with a solution. All these reasons are making usage of social media necessary. Social media usage are quite widened thanks to the improvements in communication technologies along with the consept of globalisation. Social media tools are accelerating citizens' participaton of social events and increasing the interaction between public institutons and citizens. Even though social media platforms are consisting contradictions inside themselves, they are indispensable for our lives. Social media regulated relations between the rulers and ruled ones by the effect of communication technologies. Institutons are using social media tools effectively and by using social media, they are able to communicate with citizens. Consequently in the context of X example, citizens' impressions about social media and public institutons' purposes when using social media is important. In this context, the purpose of this study is to examine the purposes of Konya Metropolitan Municipality when using social media and contributions of this situation to the municipality by utilizing qualitative analysis method.