Tüketicilerin teknofobik tutumlarının ve kişisel verilerini paylaşma niyetlerinin sosyal medya kullanım niyetine etkisi üzerine bir araştırma
An investigation into the impact of consumer technofobic attitudes and intentions to share personal data on social media usage intentions
  1. Tez No: 843337
  2. Yazar: FARİD ALİRZAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, tüketicilerin teknofobik tutumlarının ve kişisel verilerini paylaşma niyetlerinin sosyal medya kullanım niyetine olan etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evreni, Azerbaycan ve Türkiye'deki tüketicileri içermekte olup, örneklem, toplamda 500 tüketiciden oluşmaktadır.Araştırmanın amacı, teknofobik tutumların ve kişisel veri paylaşma niyetlerinin sosyal medya kullanım niyetine olan etkisini anlamak ve bu konudaki ilişkileri analiz etmektir. Çalışmanın yöntemi, katılımcılara anket uygulanması ve elde edilen verilerin istatistiksel analizler ile değerlendirilmesini içermektedir.Araştırmanın evreni olan Azerbaycan ve Türkiye'deki tüketiciler, bu çalışmanın genellemelerini desteklemek amacıyla seçilmiştir. Örneklem, her iki ülkede toplam 500 tüketiciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak anketler kullanılmış ve veri çözümleme teknikleri olarak istatistiksel yöntemler uygulanmıştır.Araştırma sonuçları, teknofobik tutumların ve kişisel veri paylaşma niyetlerinin sosyal medya kullanım niyetini nasıl etkilediğine dair önemli bulgular ortaya koymaktadır. Bu çalışma, tüketicilerin dijital davranışlarına yönelik anlayışımızı artırmak ve bu bağlamda sosyal medya platformlarının kullanımına dair stratejik kararlar almak isteyen araştırmacılara, işletmelere ve pazarlamacılara değerli bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the impact of consumers' technophobic attitudes and intentions to share personal data on their intentions to use social media. The research universe includes consumers in Azerbaijan and Turkey, with a sample size consisting of a total of 500 consumers. The objective of the study is to understand the influence of technophobic attitudes and intentions to share personal data on the intentions to use social media, and to analyze the relationships in this context. The research methodology involves administering surveys to participants and evaluating the collected data through statistical analyses.Consumers in Azerbaijan and Turkey were selected to support the generalizations of this study as the research universe. The sample consists of a total of 500 consumers from both countries. Surveys were used as the data collection tool, and statistical methods were applied as data analysis techniques.The research findings reveal significant insights into how technophobic attitudes and intentions to share personal data impact the intentions to use social media. This study provides a valuable perspective for researchers, businesses, and marketers who seek to enhance their understanding of consumer digital behaviors and make strategic decisions regarding the use of social media platforms.