Turizm eğitimi alan ortaöğretim öğrencilerinin kariyer planlama davranışları: Kars-Antalya örneği
Career planning behaviors of secondary students taking tourism education: Sample of Kars-Antalya
  1. Tez No: 843338
  2. Yazar: YUSUF YERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KIZILDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Uluslararası ölçekte gelişim gösteren teknolojik yenilikler, artan sosyal medya kullanımı, seyahat imkânlarının artması, kişi başına düşen milli gelir artışıyla oluşan refah düzeyi ve boş zaman kavramının toplumlarda yer edinmesi, aynı zamanda sanayileşen toplumlarda insanların dinlenme ve tatil yapma istekleri, turizm faaliyetlerinin giderek artmasına yol açmıştır. Bu kapsamda gün geçtikçe yükselen turizm faaliyetleri ve turizm standartlarının Türkiye turizminde sağlanması için nitelikli ve eğitimli iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda turizm eğitimi alan öğrenciler ve turizm eğitimi veren okullar önemli görülmektedir. İlgili literatürde bu kapsamda kariyer planlama davranışlarının iki farklı şehirde ortaöğretim düzeyinde turizm eğitimi alan öğrenciler üzerinde yapılmaması araştırmayı önemli kılmaktadır. Bu araştırmada fiziki olarak birbirinden uzak aynı zamanda sosyal hayat ve ekonomik geçim kaynakları farklı olan Kars ve Antalya illerinde turizm eğitimi alan ortaöğretim öğrencilerinin kariyer planlama davranışlarının ve bu davranışları etkileyen unsurların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemi ve veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Kars ve Antalya illerinde 404 örnekleme ulaşılmış olup, elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik programıyla analize tabi tutulmuştur. Araştırmada değişkenlerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiş olup, parametrik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin kariyer planlamasına önem verdikleri görülmektedir. Öğrencilerin eğitim gördükleri illere göre çalışılacak kurumdan beklentiler ve genel kariyer planlama davranışlarında ve demografik özelliklerine göre bir takım farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological innovations developing on an international scale, increasing use of social media, expanding travel opportunities, the level of welfare caused by the rising in national income per capita and the concept of leisure time in societies, as well as the desire of people to rest and vacation in industrialized societies, have led to an increase in tourism activities. In this respect, a qualified and educated workforce is needed in order to ensure that tourism activities and tourism standards are increasing day by day in Turkiye's tourism. In this context, students receiving tourism education and schools providing tourism education are considered important. In the relevant literature, the fact that career planning behaviours are not carried out on students receiving secondary education in two different cities makes the research important. This research aims to determine the career planning behaviors of secondary school students receiving tourism education in Kars and Antalya provinces, which are physically distant from each other and have different social life and economic livelihoods, and the factors affecting these behaviors. In this study, a questionnaire form was used as a quantitative research method and data collection tool. 404 samples were reached in Kars and Antalya provinces, and the data obtained were analysed with the SPSS 22.0 statistical program. In the study, it was determined that the variables showed normal distribution, and parametric analysis methods were used. As a result of the research, it is seen that students give importance to career planning. It has been determined that there are some differences according to the expectations of the institution to be studied, the general career planning behaviours and demographic characteristics of the students according to the provinces where they are educated.