Kadınların iş gücüne katılımı ve ekonomik büyümeye katkısı: Kantil regresyon modeli
Women's labor participation and its contribution to economic growth: Quantile regression model
  1. Tez No: 843348
  2. Yazar: İLKAY BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN CAFRİ AÇCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kadınların iş gücüne katılımının, onların ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda daha fazla etkin hale gelmesine ve bu durumun da ülkenin ekonomik büyümesine, olumlu katkı sağlamasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Kadınların iş gücüne dâhil olmaları ile üretkenliğin artacağı ve iş gücü piyasasının genişleyeceği vurgulanmaktadır. Böylelikle genel olarak kadınların ekonomik büyümeye katkı sağlayacağı ve bununla beraber toplumsal kalkınma için hayati bir öneme sahip olacağı ileri sürülmektedir. Ayrıca kadınların ekonomik anlamda bağımsızlığının artmasına, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin azalmasına ve kadın haklarının güçlenmesine yol açacağı da var olan düşünceler arasında yer almaktadır. Ancak literatürde kadınların iş gücüne katılımı ile büyüme arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalarda çelişkili sonuçlar yer almaktadır. Yapılan çalışmalarda genellikle ortalamaya dayalı olan regresyon yöntemleri kullanılmaktadır. Ülkelerin gelir düzeylerinin farklı olması ve uç değerlerin bulunması ortalamaya dayalı regresyon yöntemlerinden çok, uç değerlerin dikkate alındığı kantil yönteminin kullanılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışmada, 35 OECD ülkesi için 2000-2020 yılları arasında kadınların iş gücüne katılımının büyümeyi arttırıp arttırmadığı panel kantil regresyon analizi ile araştırılmıştır. Sonuçta GSYH'nin daha düşük seviyelerinde kadınların iş gücüne katılımının büyümeyi istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak daha yüksek GSYH'ye sahip ülkelerde kadınların iş gücüne katılımı ile büyüme arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
It is believed that women's participation in the labor force enables them to be more effective in economic, social, and political fields and to contribute positively to the economic growth of the country. It is emphasized that with the inclusion of women in the labor force, productivity will increase and the labor market will expand. Thus, it is suggested that women, in general, will contribute to economic growth and, at the same time, will have a vital importance for social development. It is also among the existing thoughts that the economic independence of women will lead to the reduction of gender inequality and the strengthening of women's rights. However, there are conflicting results in studies investigating the relationship between female labor force participation and growth in the literature. Generally, mean-based regression methods are used in the studies. The fact that the income levels of the countries are different and the extreme values reveal the necessity of using the quantile method, which takes into account the extreme values, rather than the mean-based regression methods. In this context, in the study, whether women's labor force participation increased growth for 35 OECD countries between 2000 and 2020 was investigated by panel quantile regression analysis. As a result, it was concluded that at lower levels of GDP, female labor force participation affects growth in a statistically significant and positive way. However, in countries with higher GDP, no statistically significant relationship was found between female labor force participation and growth.