Suriyeli kadınların toplumsal cinsiyet rollerinin İslam inanç ve kültür bağlamında analizi
Analysis of gender roles of Syrian women in the context of Islamic beliefs and cultures
- Tez No: 843351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAZZEZ HARUNOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kadınların toplum içerisinde rol ve sorumlulukları toplumdan topluma ve dönemsel olarak farklılık göstermektedir. Geçmişte birçok toplumda izlenen politikalar, bireyler arası eşitsizliklere yol açmış ve oluşan eşitsizlik alanlarında, kadınlar mağdur olmuşlardır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle kadınlar sağlık, eğitim, iş gücüne katılım gibi birçok alanda dezavantajlı pozisyondadır. Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların güçlenmesi/güçlendirilmesi ve konumunun geliştirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısının politika, strateji ve uygulamalara yansıtılması büyük önem taşımaktadır. Kadınların hak ettiği değerlere sahip olması, toplumda da sağlıklı bireylerin yetişmesi açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Suriyeli kadınların toplumsal cinsiyet rollerinin İslam inanç ve kültür bağlamında değerlendirilmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, örneklem grubuna amaçlı ve rastgele örneklem tekniği kullanılarak ulaşılmıştır. Suriyeli kadınlardan derinlemesine görüşme tekniği ile elde edilen verilerin analizi yapılarak, araştırma sonuçlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The role and responsibilities of women in society vary from society to society and periodically. In many societies in the past, the policies followed have led to disparities between individuals, and women have been victims in areas of inequality. Due to gender inequality, women are disadvantaged in many areas such as health, education, labour force participation. It is of great importance to strengthen/empower and develop the position of women, who make up half of the world's population, and to reflect the point of view of gender equality in policies, strategies and practices. It is important that women have the values they deserve in terms of educating healthy individuals in their society. The aim of this study is to evaluate the gender roles of Syrian women in the context of Islamic faith and culture. Qualitative research method was used in the study, and the sample group was reached using the snowball method through local networks. The research was tried to be concluded by analyzing the data obtained from Syrian women through in-depth interview technique.