Kadınların sosyal medya'daki dijital yaygın yaratıcılık etkinliklerini anlamak: Instagram örneği üzerine etnografik bir çalışma
Understanding women's digital vernacular creativity activities on social media: An ethnographic study on the case of Instagram
  1. Tez No: 843352
  2. Yazar: FATMA ÖZKÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kadınların Sosyal Medya'daki Dijital Yaygın Yaratıcılık Etkinliklerini Anlamak: Instagram Örneği Üzerine Etnografik Bir Çalışma adlı tez, Türkiye'de bulunan kadınların günlük pratikleri arasında yer alan el işi etkinliklerini yeni medya araçları arasında bulunan Instagram yoluyla paylaşımı bu durumu etkileri üzerinedir. Dijital medyayla buluşan gündelik pratiklerin yaygın yaratıcılık pratiği ve postmodern ben odaklı özne çerçevesinde incelenmesi amaçlanmaktadır. Gündelik pratiklerini evlerinde yapan ve üreten kadınlar, Instagram üzerinden bu üretimlerini sunmaktadırlar. Gündelik pratik etkinlikleri dijital teknoloji ile birleştirerek yeniden üretime girmektedir. Yeniden üretim yaygın yaratıcılık pratiğini oluşturmaktadır. Yaygın yaratıcılık sıradan olan gündelik pratiğimizin dijital ortamla buluşmasıyla ortaya çıkan bilinilirlik ve etkileşimdir. Bu etkileşimle kendi 'ben' özelliklerini koruyarak bir topluluk oluşturup biz olabilmektedirler. Araştırma nitel desenli olup kartopu yöntemiyle 13 kadınla görüşülmüştür. İçerik analiz yöntemiyle derinlemesine analiz yapılmıştır. Bulgular temalara ayrılıp yorumlanmıştır. Katılımcılar gündelik yaşamlarının bir parçası olarak el işi örneklerini ınstagramda paylaşmış ve bu durum kendilerinin bilinirliliğini arttırarak kendilerindeki yeteneğin farkına varmışlardır. Birbirlerine ilham vererek hem maddi hem de manevi açıdan kendilerine alan açmışlardır. Kadınların Yaygın Yaratıcılığı ve Post modern ben odaklılık çerçevesinde kadınların gündelik pratikleri değerlendirmeye çalışılmıştır. Bu araştırma, literatürdeki boşluğu doldurması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Understandıng Women's Digital Vernacular Creativity Activities on Social Media: An Ethnographıc Study on the Case of Instagram named thesis, the sharing of handicraft activities among women in Turkey as part of their daily practices through Instagram, one of the new media tools, and its effects are examined. The aim is to explore the Vernacular Creativity practice and postmodern self in the framework of everyday practices meeting digital media. Women who engage in daily practices and produce at home showcase their creations on Instagram. Daily practical activities undergo a process of reproduction by merging with digital technology. This reproduction forms a widespread creative practice. The intersection of ordinary daily practices with the digital realm results in visibility and interaction. Through this interaction, individuals can create a community while preserving their 'self' characteristics. The research follows a qualitative design and involved interviews with 13 women using the snowball method. An in – depth examination has been conducted through context analysis method.The findings are categorized into themes and interpreted. Participants shared examples of handicrafts on Instagram as part of their daily lives, increasing their visibility and becoming aware of their talents. They opened up space for themselves both materially and spiritually, inspiring each other. The evaluation of women's daily practices is attempted within the framework of Women's Vernacular Creativity and Postmodern Self-focus. This research aims to fill a gap in the literature.