Tüketici senetlerinin devri ve sonuçları
Transfer and consequences of consumer provisions
  1. Tez No: 843355
  2. Yazar: NAZİFE NİSA OK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışma konumuzu 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da (TKHK) yer alan tüketici senetlerinin tanımı, devri ve sonuçları oluşturmaktadır. Çalışmada, tüketici senetlerinin düzenlenmesi ve devri konusunda 6502 sayılı TKHK ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) arasındaki çelişkilere de yer verilmiştir. Çalışma üç temel kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, 6502 sayılı TKHK kapsamında tüketici hukukunda yer alan temel kavramlara değinilerek tüketici senetlerinin tanımı yapılmış ve unsurları detaylı olarak incelenmiş ve tüketici senetlerinin hukuki niteliği tartışılmıştır. İkinci kısımda ise öncelikle kıymetli evrakın devir şekilleri üzerinde durularak 6502 sayılı TKHK kapsamında tüketici senetlerinin devir şekline yer verilmiştir. Son kısımda ise tüketici senetlerinin devrinin sonuçları, 6502 sayılı TKHK'ye aykırı olarak düzenlenen senetlerin“geçersizlik”yaptırımı, görevli mahkeme meselesi ve takip usulü öğretide yer alan görüşler ve yüksek mahkeme ilamları ile detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the definition, transfer and results of consumer bills in the Law on the Protection of the Consumer No. 6502 (TKHK) . In the study, the contradictions between TKHK numbered 6502 and Turkish Commerical law numbered 6102 (TTK) on the issue and transfer of consumer bills were tried to be resolved. The study consists of three main parts. In the first part, consumer bills are defined by touching on the basic concepts in consumer law within the scope of TKHK No. 6502, their elements are examined in detail and the legal nature of consumer bills is discussed. In the second part, first of all, the transfer forms of valuable papers are emphasized and the form of transfer of consumer bills within the scope of TKHK numbered 6502 is given. In the last part, the consequences of the transfer of consumer bills, the“invalidity”sanction of bills issued in violation of the TKHK No. 6502, the issue of the competent court and the follow-up procedure are examined in detail with the opinions in the doctrine and the decisions of the high court.