Mikroekonomik ve makroekonomik faktörlerin hisse senedi getirilerine etkisi: BIST'de bir uygulama
The effect of microeconomic and macroeconomic factors on stock returns: An application in Stock Exchange Istanbul (BIST)
- Tez No: 505561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ELMAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören hisse senetlerinin ortalama getirilerini etkileyen makroekonomik ve mikroekonomik faktörler, Dinamik Panel Veri Analizi ile değerlendirilmiştir. Bu amaçla imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren ve 2000:Q1-2017:Q3 döneminde borsada kesintisiz işlem gören 130 firmaya ait 25 mikroekonomik, 26 makroekonomik değişken ve 4 kukla değişken kullanılmış, bu değişkenler arasındaki ilişkileri araştırmak için farklı ekonometrik modeller kurulmuştur. Analizler sonucunda hisse senedi getirilerini en çok etkileyen makroekonomik faktörlerin; VIX korku endeksi, tüketici güven endeksi ve BIST işlem miktarı olduğu, mikroekonomik faktörlerin ise; ilgili hisse senetlerinin işlem hacmi, şirketin PD/DD, toplam varlıkların büyüme oranı, toplam satışların büyüme oranı, firma yaşı, borsada işlem görme süresi ve aktif devir hızı olduğu görülmüştür. Bu nedenle borsa yatırımcılarının portföy oluştururken firma seçiminde özellikle bu faktörlere dikkat etmelerinde yarar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, macroeconomic and microeconomic factors affecting the average returns of stocks traded in Stock Exchange Istanbul (BIST) were evaluated by Dynamic Panel Data Analysis. For this purpose, 25 microeconomic, 26 macroeconomic variables and 4 dummy variables belonging to 130 firms which are traded in the stock exchange during the period of 2000: Q1-2017: Q3 operating in the manufacturing industry sector were used and different econometric models were established to investigate the relationship between these variables. As a result of the analyzes, macroeconomic factors affecting stock returns were most affected; VIX horror index, consumer confidence index and BIST transaction amount, microeconomic factors were transaction volume of related stocks, PD / DD of the company, growth rate of total assets, growth rate of total sales, firm age, trading period and active turnover rate. For this reason, investors in the stock market, while creating a portfolio of companies in particular to pay attention to these factors is useful to reach the end.