Görsel sanatlar öğretmenlerinin sanatçı-öğretmen kişiliklerine yönelik algılarının incelenmesi
Investigation of visual arts teachers percetions of artist-teacher personalities
- Tez No: 843370
- Danışmanlar: PROF. DR. RAİF KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı Görsel Sanatlar öğretmenlerinin kendilerini nasıl algıladıklarını, Sanatçı-Öğretmen ikili kimlik dengesini koruma stratejilerini, öğrencilerin, diğer branş öğretmenlerin ve idarecilerin bu algıya bakış açılarının ne düzeyde olduğunu belirlemektir. Nitel araştırma türünün benimsendiği çalışmada“durum çalışması”yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ordu, Giresun ve Trabzon illerine bağlı ortaokullarda görev yapan on yönetici, on altı Görsel Sanatlar öğretmeni, otuz diğer branş öğretmenleri ve ilköğretim 5,6,7 ve 8. Sınıflarda okuyan toplam on beş öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile anlatısal görüşmeler üzerinden yapılmış ve analizi sağlanmıştır. Bu bağlamda Görsel Sanatlar Öğretmenlerinin sanatsal bir uygulama ile öğretim arasındaki ilişki algılarını doğru bir zeminde analizi yapmak üzere öğrencilerin, diğer branş öğretmenlerinin ve idarecilerin görüşlerine başvurulmuştur. Görüşme formlarından elde edilen verilerin analitik yöntemleri; yinelemeli kodlama süreci, örüntülerin belirlenmesi ve temaların sentezi ile ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu araştırma ile öğretmenlerin sanat yapma ve sanat öğretme ikiliği arasındaki ilişkiye yönelik algılarını, Sanatçı-Öğretmen kimliğini sürdürme stratejilerini ve öğrencilere yönelik algılanan etki üzerinden değerlendirmiş ve nitel verilerle birlikle açıklanmıştır. Araştırma sonucunda Görsel Sanatlar öğretmenlerinin iki kimliği taşınmasının olumlu katkılar sunacağı sonucuna ulaşılmış olup, hem sanatçı hem de öğretmen kimliğini taşınmasını zorlaştıran etkenler olduğu belirtilmiş. Bunların çoğunlukla atölye eksikliği olduğu, eğitim sisteminin buna olanak sağlamadığı ve ekonomik nedenler olduğu görülmüştür. Branş öğretmenleri, Görsel Sanatlar öğretmenleri için çoğunlukta sanatçı kimliğinin ön planda olduğunu ve bunu farklı bakış açıları ile sağladıklarını belirtmişlerdir. Öğrenciler ile yapılan görüşme sonucunda öğretmenlerin yetenekleri, Sanatçı-Öğretmen kişiliği ile ilişkilendirilmiş. Okul yöneticileri Görsel Sanatlar öğretmenleri için tüm taleplerinin karşılandığını ve sanatçı kimliğin ön plana çıkması için tüm imkanların kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Karşılaşılan zorluklar öğretmenlerin ikili kimliği taşıması veya taşımaması nedenlerine bağlanmıştır. Literatür taraması sonucu elde edilen bulgular tartışılmış olup araştırmanın son bölümünde yapılan araştırmaya ve ileride yapılacak araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine how Artist-Teachers perceive themselves, their strategies to maintain the artist-teacher dual identity balance, and how students, other branch teachers and administrators view this perception. This research is a qualitative research and“case study”method, one of the qualitative research methods, was used as a method in the research. The study group consisted of ten administrators, sixteen visual arts teachers, thirty other branch teachers and a total of fifteen students studying in grades 5,6,7 and 8 in secondary schools in Ordu, Giresun and Trabzon. The research data was conducted and analyzed through narrative interviews with a semi-structured interview form. In this context, the opinions of students, other branch teachers and administrators were consulted in order to analyze the perceptions of Visual Arts Teachers about the relationship between an artistic practice and teaching on the right ground. The analytical methods of the data obtained from the interview forms were examined in detail through iterative coding process, identification of patterns and synthesis of themes. With this research, teachers' perceptions of the relationship between the duality of making art and teaching art, their strategies for maintaining their artist-teacher identity, and the perceived impact on students were evaluated and explained together with qualitative data. As a result of the research, it was found that Visual Arts teachers' positive It was concluded that they would make contributions, and it was stated that there are factors that make it difficult to carry the identity of both artist and teacher. It was seen that these were mostly the lack of workshops, the education system not allowing for this and economic reasons. The branch teachers stated that the artist identity is at the forefront for Visual Arts teachers in the majority and that they provide this with different perspectives. As a result of the interviews with students, teachers' talents were associated with the artist teacher personality. School administrators Visual Arts The difficulties encountered were attributed to the fact that teachers may or may not carry a dual identity. The findings obtained as a result of the literature review are discussed and in the last part of the study, suggestions are made for the research and future research.