Örgüt kültürü, bilgi paylaşımı, yenilikçilik ve firma performansı ilişkisi
The relationship between organizational culture, knowledge sharing, innovation and company performance
- Tez No: 843379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Örgütler belirlenmiş maksatlar için teşkil edilen, iş ve işlemlerin icrasında çeşitli kuralları ve kendisine has davranış şekilleri olan yapılardır. Örgütlerin bu iş ve işlemleri, örgüt kültürü, bilgi paylaşımı, yenilikçilik ve firma performansı kavramlarının işlevlerinden etkilenir. Örgütler ile ilgili yapılan çalışmaların birçoğunda bu kavramlar farklı şekillerde ve ayrı olarak değerlendirilmiş fakat örgüt kültürü, bilgi paylaşımı, yenilikçilik ve firma performansı ilişkisi bir arada değerlendirilmemiştir. Bu bağlamda bu kavramların beraber ele alınması, aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi ile literatüre katkı sağlamak amaçlanmış, ayrıca örgüt kültürü ve bilgi paylaşımının firma performansına olan etkisinde yenilikçiliğin aracı rolü incelenmesi ile özgün bir çalışma elde edilmiştir. Araştırma değişkenlerini, örgüt kültürü ile ilgili ölçümlerde Ogbonna ve Harris'in (2000) geliştirdiği 16 ifadeli örgüt kültürü ölçeği, bilgi paylaşımı ile ilgili ölçümlerde Hooff ve Weenen'in (2004) geliştirdiği 14 ifadeli bilgi paylaşım ölçeği, yenilikçilik ile ilgili ölçümler için Calantone, Cavusgil ve Zhao'nın (2002) geliştirdiği 6 ifadeli yenilik ölçeği, firma performansı ile ilgili ölçümler için Ellinger, Ellinger ve Keller'ın (2002) geliştirdiği 16 ifadeli firma performansı ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri, teknoloji ağırlıklı firmalarda çalışan 308 personelden anket yöntemi ile toplanmıştır. Toplanan bu veriler SPSS paket programı ile analize tabi tutulmuş, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Ulaşılan bulgular, yenilikçiliğin örgüt kültürü ve bilgi paylaşımı ile firma performansı arasında aracı rolü olduğunu ve dolayısıyla bu ilişkilerin yenilikçilik üzerinden gerçekleştiği sonucunu ortaya koymaktadır. Bu sonuç ilerleyen süreçte yapılacak akademik çalışmalara ışık tutacak ve literatürdeki boşluğu dolduracaktır. Bununla birlikte işletmeler ve yöneticiler için önemli bir referans kaynağı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations are structures that are established for specified purposes and have various rules and unique behaviors in the execution of business and transactions. These works and operations of organizations are affected by the functions of the concepts of organizational culture, information sharing, innovation and firm performance. In many studies on organizations, these concepts have been evaluated in different ways and separately, but the relationship between organizational culture, knowledge sharing, innovation and firm performance has not been evaluated together. In this context, it was aimed to contribute to the literature by examining these concepts together and evaluating the relationship between them, and an original study was obtained by examining the mediating role of innovation in the effect of organizational culture and knowledge sharing on firm performance. Among the research variables, there is a 16-item organizational culture scale developed by Ogbonna and Harris (2000) to measure organizational culture, a 14-item knowledge sharing scale developed by Hooff and Weenen to measure knowledge sharing, and a 6-item scale developed by Calantone, Cavusgil and Zhao (2002) to measure innovation. Innovation scale: The 16-item firm performance scale developed by Ellinger, Ellinger and Keller (2002) was used to measure firm performance. Research data was collected by survey method from 308 personnel working in technology-oriented companies. These collected data were analyzed with the SPSS package program and tested with factor analysis, correlation analysis and regression analysis. The findings reveal that innovation has a mediating role between organizational culture and knowledge sharing and firm performance, and therefore these relationships occur through innovation. This result will shed light on future academic studies and fill the gap in the literature. However, it is evaluated that it will be an important reference source for businesses and managers.