Ülke sinemasından Hollywood'a auteurün imzası: Alfonso Cuarón sinemasında görsel stil
Auteur's signature from local cinema to Hollywood: Visual style in the cinema of Alfonso Cuarón
- Tez No: 843378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÇAĞRI İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sinema yüz yılı henüz aşmış geçmişinde hızlıca kendine özgü bir dil geliştirmiş ve diğer sanat dalları arasındaki yerini almıştır. Bu süreçte“uluslararası film dili”olarak nitelenen Hollywood'un film stili dünya çapında baskın olarak kullanılan teknikler olmuştur. Günümüzde küreselleşmenin etkisiyle Hollywood'un daha kapsayıcı bir sistem haline gelerek birçok bağımsız ve auteuristik özellik gösteren yönetmeni içine aldığı fikri filmlerin görünüşüne dair standartlaşma kaygılarının artışını da beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte konvansiyonel kullanımların ötesine geçerek kendine özgü stilini filmlerinde yansıtabilen Hollywood dışından yönetmenlerin görsel stillerinin bu yer değiştirmeden nasıl etkilendiği ilgi ve merak konusu olmuştur. Bu çalışma, Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón'un filmlerinde kişisel imzasını oluşturan görsel stil öğelerinin çeşitli bağlamlarda gösterdiği süreklilikler ve farklılıkları saptamayı amaçlamaktadır. Ülkesinde devlet desteği ve büyük stüdyolardan bağımsız olarak çektiği Meksika yapımı Y tu mamá también'den itibaren 5 uzun metraj filmindeki kurgu yaklaşımı ve çekim uzunlukları, kamera hareketleri, çekim ölçekleri ve derinlik unsuru üzerine odaklanarak bu biçem öğelerinin nasıl kullanıldığı, sıklığı ve etkileri üzerinden ayırt edilebilir görsel imzasının gidişatı incelenmiştir. Sonuç olarak yönetmenin yaratıcı tercihlerinin filmden filme uyarlanarak farklı ülkeler, türler ve yapım dinamikleri arasında taşındığı ve geliştirildiği görülmüş bu durumu etkileyen faktörler ve olasılıklar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In its history of just over a hundred years, cinema has rapidly developed a language of its own and taken its place among other art forms. In this process, the film style of Hollywood, which is described as the“international film language”, has become the dominant techniques used worldwide. Today, with the effect of globalization, the idea that Hollywood has become a more inclusive system that includes many independent and auteuristic directors brings with it an increase in standardization concerns regarding the appearance of films. However, it has been a matter of interest and curiosity how the visual styles of non-Hollywood directors, who are able to go beyond conventional uses and reflect their own unique style in their films, are affected by this displacement. This study aims to identify the continuities and differences in the visual style elements that constitute the personal signature of Mexican director Alfonso Cuarón's films in various contexts. By focusing on the editing approach and shot lengths, camera movements, shooting scales and the element of depth in his five feature films since Y tu mamá también, a Mexican film he made independently of state funding and major studios in his home country, the study examines the trajectory of his distinguishable visual signature through the use, frequency and effects of these stylistic elements. As a result, it is seen that the director's creative choices are adapted from film to film, carried and developed across different countries, genres and production dynamics, and the factors and possibilities affecting this situation are discussed.