4857 sayılı Kanun uyarınca fazla çalışma
Overtime work according to the Labor Law numbered 4857
- Tez No: 843380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışma sürelerinde düzenleme yapılmasının en önemli amacı öncelikle işçi sağlığının korunmasıdır. İnsanın hayatını idame ettirebilmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için çalışması gerekmektedir. Dinlenmek, uyumak, sosyal aktivitelerde bulunmak da insanın yeme, içme, barınma gibi temel gereksinimlerindendir. Bu sebeple insanın doğal gereksinimlerini karşılayabilmesi amacıyla çalışması, sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacıyla da kendisine zaman ayırması gerekmektedir. Bu ikisi arasında bir denge kurulmalıdır. Çalışma sürelerinde sınır olmasının amacı da bu dengeyi sağlamaktır yani işçinin çalışma süresinin dışında özel hayatına da zamanının kalmasıdır. Zira çalışma süresi düzenlenmemiş olsaydı belki de bir işçi günde 20 saat çalışmak zorunda kalacaktı ve dinlenemeyerek sürekli çalıştığı için işçinin sağlığında sorunların meydana gelmesi kaçınılmaz bir son olacaktı. Tüm bu nedenle işçinin fizyolojik ve psikolojik olarak sağlığının korunması için kanun koyucu çalışma sürelerini işverenin inisiyatifine bırakmamış kendisi düzenlemiştir. Halen yürürlükte bulunan 4857 sayılı İş Kanunu madde 41 ila 43 arasında fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma kavramı düzenlenmiştir. Ek olarak İş Kanuna İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği'nde söz konusu hususlar düzenlenmektedir. Çalışmamızda 4857 sayılı kanun uyarınca çalışma süresi, fazla çalışma, fazla sürelerle çalışma, fazla çalışma türleri, fazla çalışmanın ispatı ve karşılığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The most important purpose of regulating working hours is primarily to protect the health of employees. A person has to work in order to sustain his/her life and meet his/her desires. Resting, sleeping and engaging in social activities are also basic human needs such as eating, drinking and sheltering. For this reason, it is necessary for people to work in order to meet their natural needs and to allocate time for themselves in order to meet their social needs. A balance must be struck between these two. The purpose of limiting working hours is to provide this balance, that is, the employee has time for his/her private life apart from working time. When the working time was not regulated, it is probable that the employee would have to work 20 hours a day, and it would be an inevitable end to cause problems in the employee's health because she/he was constantly working without rest. For this reason, in order to protect the physiological and psychological health of the employee, the legislator has not left the working hours to the initiative of the employer, but has regulated and confined it. The concept of overtime and overtime work is regulated between the Articles 41 and 43 of the Labor Law. In addition, the aforementioned issues are regulated in the Regulation on Overtime Work and Overtime Working on the Labor Law. In our study, working time, overtime work, types of overtime work, proof of overtime work and its monetary equivalent and legal consequences will be examined in accordance with the Labor Law numbered 4857.