Hipotiroidi oluşturulan dişi sıçanlarda arı sütü takviyesinin karaciğer üzerindeki olası etkisi
The possible protective effects of royal jelly administration on liver of hypothyroid induced female rats
  1. Tez No: 843396
  2. Yazar: DENİZ İREM BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmamızda hipotiroidizmin karaciğer üzerinde oluşturduğu etkiler temel alınarak, bu etkilere cevap olarak karaciğer kök hücrelerinin rejenerasyonu ve hipotiroidinin meydana getirebileceği olumsuz etkilere karşı arı sütünün olası koruyucu özelliklerinin araştırılması amaçlandı. 30 adet Wistar albino cinsi dişi sıçan, 5 gruba ayrılarak 30 günlük deney süresince; kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmazken, sham kontrol grubuna 30 gün boyunca 10 mg/kg serum fizyolojik uygulaması, hipotiroidi grubuna 30 gün boyunca serum fizyolojik içerisinde çözünmüş 10 mg/kg propylthiouracil'in intraperiotenal uygulaması, arı sütü + hipotiroidi grubuna ise 30 gün boyunca, distile suda çözünmüş 100 mg/kg arı sütü gavj uygulaması ve eş zamanlı olarak serum fizyolojik içerisinde çözünmüş 10 mg/kg propylthiouracil'in intraperitoneal uygulaması yapıldı. Deney bitiminde yüksek doz anestezi altında feda edilen deneklerin karaciğer dokuları alındı, ışık mikroskobik inceleme için takip yöntemleri uygulandı. Histokimyasal boymada Hematoksilen-eozin, immünohistokimya boyamalarında ise SOD1 ve TROP2 uygulandı. Histokimyasal boyamalar sonucunda hipotiroidi oluşturulan grupta vena centralis ve vena porta'nın dalı olan ven yapılarında dilatasyonlar, hepatositlerde piknotik çekirdeklerde, vakuolizasyonda, nekrozda görece artış ve hepatosit kordonlarında bozulmalar saptandı. Hipotiroidinin karaciğerde oksidatif stresi tetikleyerek dejenerasyona neden olduğu SOD1 immünohistokimya boyması ile tespit edildi ve meydana gelen dejeneratif etkilere cevaben karaciğer kök hücrelerinin aktive oldukları TROP2 immünohistokimya boyaması ile belirlendi. Hipotiroidinin karaciğer dokusu üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu, koruma amaçlı kullanılan arı sütünün ise etkinliğinin yeterli olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Based on the effects of hypothyroidism on the liver, we aimed to investigate regeneration of liver stem cells in response to these effects and the possible protective properties of royal jelly against hypothyroidism. 30 female Wistar albino rats were divided into 5 equal groups. Throughout in 30-day experiment, there was no application performed to control group. The sham control group received 10 mg / kg saline for 30 days. Hypothyroid group received 10 mg/kg propylthiouracil dissolved in physiological saline by intraperitoneal administration. Royal jelly group received 100 mg/kg royal jelly dissolved in distilled water by gavage. Royal jelly + hypothyroid group received 10 mg/kg propylthiouracil by intraperitoneal administration and simultaneously 100 mg /kg royal jelly by gavage. At the end of the experiment, liver tissues were taken from subjects which was sacrificed under high-dose anesthesia. Light microscobic monitoring methods were applied. Hematoxylin-Eosin, SOD1 and TROP2 stainings were performed. Histochemical staining revealed dilatations in vena centralis and venous structures of vena porta, increased picnotic nuclei, vacuolization, necrosis in hepatocytes and deterioration in hepatocyte cords were detected. SOD1 immunohistochemistry was used to determine the hypothyroidism induced oxidative stress and degeneration in the liver, and in response to the degenerative effects, TROP2 immunohistochemical staining of liver stem cells were determined. It was concluded that hypothyroidism caused adverse effects on liver tissue and royal jelly is sufficient to demonstrate protective effects.