Non-sendromik kraniosinostoz hastalarının ameliyat sonrası dönemde beyin hacminin ölçülmesi, psikomotor gelişimlerinin değerlendirilmesi ve normal popülasyonla kıyaslanması
Measurement of postoperative brain volume, evaluation of psychomotor development and comparison with the normal population in non-syndromic craniosynostosis patients
- Tez No: 843398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kraniosinostoz, kafatası kemiklerinin arasındaki sütürlerin zamanından önce birleşmesi ile ortaya çıkan kraniyofasyal malformasyondur. Bu çalışmada; tarafımızca opere edilen non-sendromik kraniosinostoz hastalarının kontrol muayenesindeki beyin hacim değerlerinin ve psikomotor gelişimlerinin normal popülasyon ile kıyaslanması planlammaktadır. Tarafımızca kraniosinostoz nedenli ameliyat edilmiş, kontrollerinde Denver GTT ve/ve ya T1 sekans Beyin MRG `si olan 28-65 ay aralığında tekrarlayan cerrahi geçirmemiş, non-sendromik tek ve multisütür sinostozu olan 29 hasta retrospektif olarakak araştırıldı. Bu hastaların Denver GTT sonuçları hastanın ameliyat ayı, sinositoz tipi, ameliyat tipi, cinsiyeti ve post op beyin hacim ile istatistiksel olarak araştırıldı, normal popülasyon iler karşılaştırıldı. Preop dönemde sinostoz hastalarının TBH ve İKH`ı volBrain yardımı ile hesaplanarak normal popülasyona göre düşük olduğu, ameliyat sonrası kontrolde normal popülasyon ile arasında istatistiksel olarak fark olmadığı görüldü. Post op olçülen TBHve İKH ile astaların cinsiyeti, ameliyat ayı, ameliyat tipi, sinositoz tipi habele opere edilen hastaların Denver GTT ve alt gruplarının aynı zamanda hastaların cinsiyeti, ameliyat ayı, ameliyat tipi, sinositoz tipi ve post op TBH ve İKH arasında istatistiksel olarak ilişki olmadığı görüldü. Çalışmamızda görülen dil işlev problemi normal popülasyon için uygun olan % ile aynı olmakta, ameliyatdan hastaların fayda gördüğü düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Craniosynostosis is a condition where the sutures between skull bones fuse prematurely, leading to craniofacial malformation. This study aims to compare brain volume and psychomotor development of non-syndromic craniosynostosis patients operated by our team with those of the general population. The study included 29 patients, aged 28 to 65 months, who had craniosynostosis surgery. Denver Developmental Screening Test (Denver GTT) results were analyzed concerning surgery month, synostosis type, procedure, gender, and post-op brain volume, and compared to the normal population. Preoperatively, patients showed lower Total Brain Volume (TBV) and Intracranial (IV) compared to normals. However, post-op, no significant difference was observed. There was no statistical link between post-op TBV/ICV and gender, surgery month, type, synostosis type, or brain volume. Language function issues observed in the study were consistent with normal population percentages, suggesting surgery benefits patients.