Gram pozitif ve gram negatif bakteri sepsisleri ile mantar sepsisinde , beyaz küre volüm, iletkenlik ve saçılım parametrelerinin tanı ve öngörü değerlerinin araştırılması
Investigation of diagnostic and predictive values of white cell volume, conductivity and scattering parameters in gram-positive and gram-negative bacterial sepsis and fungal sepsis
- Tez No: 843421
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCAGÜL HAKLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sepsis, yoğun bakım hastalarının önde gelen mortalite ve morbidite sebeplerinden biridir. Prokalsitonin ve CRP gibi rutin pratikte kullanılan kuvvetli biyobelirteçler olmasına rağmen, mevcut belirteçlerin hiçbiri sepsisin erken ve doğru tanısı için yeterince duyarlı ve özgül değildir. Çalışmamızda Beckman Coulter DxH900 Hematoloji Analizöründe çalışılan beyaz küre volüm, iletkenlik ve saçılım parametrelerinin, Yoğun Bakım Hastalarında sepsisin erken tanısı ile Gram-pozitif, Gram-negatif ve maya sepsisini ayırt etmekteki tanı ve öngörü değerlerini incelemeyi amaçladık. Çalışmamız Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Aralık 2019-Mart 2020 tarihleri arasında, Anestezi Yoğun Bakım Ünitesindeki (AYBÜ) hastaların laboratuvarımıza kan sayımı için gönderilmiş kan örneklerinin hücre popülasyon verileri, CRP, prokalsitonin, alınan kültürlerin sonuçları, klinik sepsis bilgisi ve SOFA skoru bilgileri retrospektif olarak incelendi. Çalışma grubumuzda 115 hasta, kontrol grubunda ise 65 hasta vardı. Kültür üremesi olan ve klinik olarak sepsis kabul edilen 50 hastanın 21 tanesi Gram pozitif üreme, 19 tanesi Gram negatif üreme, 10 tanesi maya üremesi grubunda yer aldı. ROC analizi sonucu EAKA değerleri en yüksek parametrelerin kombinasyonunun lojistik regresyon analizinden elde edilen tahmini olasılık (predicted probability) değerlerini kullanarak denklemimizi oluşturduk. Denklemimize göre SDVLY & MNVMO & MNAL2NE kombinasyonu için eşik değer 0.376 olarak belirlendiğinde hastaların klinik sepsis durumları için duyarlılık %76, özgüllük %61.5 olarak bulduk. Bu denklemin yoğun bakım hastalarında sepsis tanısına yardımcı olabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Sepsis is one of the leading causes of mortality and morbidity in intensive care patients. Although there are strong biomarkers used in routine practice such as procalcitonin and CRP, none of the existing markers are sensitive and specific enough for the early and accurate diagnosis of sepsis. In our study, we aimed to determine the diagnostic and predictive values of the white blood cell volume, conductivity and scatter parameters analyzed in Beckman Coulter DxH900 Hematology Analyzer for early diagnosis of sepsis in Intensive Care Patients and distinguishing Gram-positive, Gram-negative and fungal sepsis cases. Our study was conducted in Marmara University Pendik Training and Research Hospital, between December 2019 and March 2020 using the patients in the Anesthesia Intensive Care Unit (AICU). The cell population data of the blood samples sent to our laboratory for blood count analysis, CRP, procalcitonin, and blood cultures results, clinical sepsis and SOFA score information were reviewed retrospectively. A total of 115 patients were enrolled, 65 patients were in the control group and 50 patients were clinically accepted as sepsis and they had culture growths. Among culture positive cases 21 of them had Gram positive growth, 19 of them had Gram negative growth, and 10 of them had fungal growth. We created our equation by using the predicted probability values obtained from the logistic regression analysis of the combination of the parameters with the highest AUC values as a result of the ROC analysis. According to our equation, when the cut-off value was set as 0.376 for the combination of SDVLY & MNVMO & MNAL2NE, we found a sensitivity of 76% and a specificity of 61.5% for clinical sepsis status of the patients. We concluded that this equation can assist in the diagnosis of sepsis in intensive care unit patients.