Oryantasyon eğitiminin duygusal bağlılık ve özdeşleşmeye etkisi
The impact of orientation training on emotional commitment and organizational identification
  1. Tez No: 843423
  2. Yazar: İLKER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNER ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, oryantasyon eğitiminin örgüte yönelik duygusal bağlılık ve örgütsel özdeşleşmeye olan etkilerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ili sınırları içinde faaliyet gösteren kurumsal firmalarda görev yapan beyaz ve mavi yakalı toplam 254 çalışan oluşturmuştur. Araştırma, ilişkisel tarama modeline uygun olarak yapılandırılmıştır ve araştırmanın verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Ankette Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği ve Duygusal Bağlılık Ölçeği yer almıştır. Araştırmanın verileri, SPSS 25 programı kullanılarak nicel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, çalışanların örgütsel özdeşleşme ve kurumlarına yönelik duygusal bağlılık düzeylerinin ortanın üzerinde, aldıkları oryantasyon eğitiminin yeterliğini değerlendirmelerinin ise iyi düzeyde olduğu bulunmuştur. Örgütsel özdeşleşme ve duygusal bağlılık düzeyleri oryantasyon eğitimi alıp almamaya göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Ancak oryantasyon eğitiminin yeterliği ile örgütsel özdeşleşme arasında güçlü düzeyde pozitif (r=0,723) ve anlamlı, duygusal bağlılık arasında ise orta düzeyde pozitif (r=0,344) ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bu bulgular oryantasyon eğitiminin içeriğinin önemini ortaya koymuştur. Ayrıca, örgütsel özdeşleşme ve duygusal bağlılık düzeyleri yaş grubuna ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Çalışma süresi ile örgütsel özdeşleşme ve duygusal bağlılık arasındaki ilişkiler de anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the impact of orientation training on emotional commitment and organizational identification. The study was carried out with a total of 254 employees, including both white-collar and blue-collar workers, who are employed in corporate firms within the boundaries of Istanbul province. The research followed a relational survey model, and data were collected through a questionnaire. The questionnaire included the Organizational Identification Scale, and Emotional Commitment Scale. The collected data were analyzed using quantitative analysis methods with the assistance of SPSS 25 software. As a result of the research, it was found that the organizational identification (OI) and emotional commitment (EC) levels of the employees towards their institutions were above average, and the evaluation of the adequacy of the orientation training they received was at a good level. OI and EC levels did not differ significantly according to whether or not they received orientation training. However, strong positive (r=0.723) and significant relations were found between the adequacy of orientation training and OI, and moderately positive (r=0.344) and significant relations between EC. These findings revealed the importance of the content of orientation training. In addition, OI and EC levels did not differ significantly according to age group and education level. The relationships between working time, OI and EC were also found to be insignificant.