Kandidemi saptanan hastalarda mortalite ile ilişkili risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of risk factors related to mortality in patients detected with candidemia
  1. Tez No: 843440
  2. Yazar: AHMET ALACÜCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAVER ODABAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: İnvaziv kandidiyazis (İK) Candida türlerinin neden olduğu sağlık hizmeti ile ilişkili önemli bir fungal enfeksiyon olup özellikle bağışıklığı baskılanmış ve kritik hastalarda yüksek mortalite oranına sahiptir. Mortalite ile ilişkili risk faktörlerinin araştırılması ve belirlenmesi, kandidemi tanı ve tedavisinde rehberlere uyumun arttırılması mortalitenin azalmasını sağlayabilir. Bu nedenle çalışmamızda kandidemi hastalarında mortalite ile ilişkili olabilecek risk faktörleri ve güncel İK tedavi rehberlerine uyumun kantitatif bir göstergesi olan Equal Candida skoru ile mortalite arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01 Ocak 2015- 30 Temmuz 2023 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde servis ve yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) kandidemi tanısı ile takip edilen 311 hastaya ait bilgiler retrospektif olarak hastane kayıt sistemi ve laboratuvar bilgi sistemi kullanılarak tarandı. Hastaların epidemiyolojik özellikleri, Candida tür dağılımları, tanı, tedavi ve izlemde kullanılan klinik parametreler ile 30 günlük mortalite oranları incelendi.
Özet (Çeviri)
Background: Invasive candidiasis (IC) is an important healthcare-associated fungal infection caused by Candida species and has a high mortality rate, especially in immunocompromised and critically ill patients. Investigating and identifying risk factors associated with mortality and increasing compliance with guidelines in the diagnosis and treatment of candidemia can reduce mortality. Therefore, in our study, risk factors that may be associated with mortality in candidemia patients and the relationship between Equal Candida score, which is a quantitative indicator of compliance with current IC treatment guidelines, and mortality were investigated. Materials and Methods: In our study, the information of 311 patients who were followed up with a diagnosis of candidemia in the wards and intensive care units (ICU) of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between January 1, 2015 and July 30, 2023 were retrospectively scanned using the hospital registry system and laboratory information system. Epidemiological characteristics of the patients, Candida species distributions, clinical parameters used in diagnosis, treatment and follow-up, and 30-day mortality rates were examined.