Çalışanlarda bilinçli farkındalığın iyimserliğe ve işe adanmışlığa etkisi
The effect of mindfulness in employee on optimism and work engagement
- Tez No: 843442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE EBRU ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Her geçen gün değişen ve gelişen çalışma koşullarına uyum sağlayabilmek için örgütler yeni stratejilere ihtiyaç duymaktadır. Örgüt verimliliği, rekabet gücü ve sürdürülebilirliği için önemli olan işgücü, örgütsel davranış alanında yer alan kavramlara ve işle ilgili psikolojik faktörlere ilgiyi arttırmaktadır. Stresi azaltma ve genel refahı iyileştirme yeteneği nedeniyle son yıllarda bilinçli farkındalık kavramı popüler hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı çalışanların bilinçli farkındalık düzeylerinin iyimserlik ve işe adanmaya etkisini araştırmaktır. Araştırma için veriler nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Bu kapsamda Çorum ilinde faaliyet gösteren bir özel sektör kuruluşu olan işletmede 120 beyaz yakalı çalışandan geçerli anket verileri elde edilmiştir. Verileri elde etmek amacıyla anket dört bölümden oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 23 Programı (Statistical Package fort he Social Sciences) ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, iyimserlik ve işe adanma arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca çalışanların bilinçli farkındalık seviyelerinin iyimserlik ve işe adanmaya da etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organizations need new strategies in order to adapt to changing and developing working conditions. The workforce, which is important for organizational efficiency, competitiveness and sustainability, increases the interest in the concepts in the field of organizational behavior and job-related psychological factors. The concept of mindfulness has become popular in recent years because of its ability to reduce stress and improve overall well-being. The aim of this study is to investigate the effect of mindfulness levels of employees on optimism and work engagement. In this context, valid questionnaire data were obtained from 120 white-collar employees in an enterprise operating in the food sector in Çorum. In order to obtain the data, the questionnaire consists of four parts. The obtained data were analyzed with SPSS 23 Program (Statistical Package for the Social Sciences). As a result of the research, a positive relationship was determined between optimism and work engagement. In addition, it has been observed that the level of mindfulness of the employees has an effect on optimism and work engagement.