Kolaj tekniğinin dışavurumcu sanatçılar bağlamında çözümlenmesi ve uygulama örnekleri
Analyzing collage technique in the context of expressionist artists and application examples
  1. Tez No: 843452
  2. Yazar: CELAL KAAN YÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. SADETTİN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kolaj teknikleri, dışavurumcu sanatçılar tarafından duygusal ifadeyi geliştirmek ve sanatı zenginleştirmek için kullanılır. Dışavurumculuk, sanatçının iç dünyasını doğrudan yansıtma isteğini ön plana çıkarır ve kolaj bu amaçla, bir araç olarak kullanılır. Bu sebeple kolaj ve dışavurumculuk, sanat dünyasında zengin ve çeşitli bir ifade biçimini temsil eder. Araştırmanın temel amacı, dışavurumcu sanatçılar tarafından kolaj tekniğinin neden kullanıldığını ve kendilerini bu teknikle nasıl ifade ettiklerini anlamaktır. Bu çalışmanın önemli bir yönü, kolajın dışavurumcu sanatın temel ilkeleri ve temalarıyla nasıl bağlantılı olduğudur. Ayrıca dışavurumcu sanatın temsilcilerinin döngüsel farklılıkları ve farklı yaratıcı yaklaşımları da araştırılmaktadır. Bu çalışma, dışavurumcu sanat akımı sanatçılarının, özellikle kolaj tekniklerini kullanarak nasıl ifade ve anlam bulduklarını incelemektedir. Sanatsal ifadenin evrensel bir biçimi olarak kabul edilen kolaj tekniği, dışavurumcu sanatçılar için özel bir anlam taşımaktadır. Bu çalışma, kolaj teknikleri ile dışavurumculuğun tarihsel gelişimi ve etkileşimi incelenerek bu iki sanatsal ifadenin birbirini nasıl zenginleştirdiğini anlamak amacıyla oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Collage techniques are used by expressionist artists to enhance emotional expression and enrich art. Expressionism emphasizes the artist's desire to directly reflect their inner world and collage is used as a tool for this purpose. For this reason, collage and expressionism represent a rich and diverse form of expression in the art world. The main purpose of this research is to understand why expressionist artists use collage and how they express themselves through this technique. An important aspect of this study is how collage is linked to the basic principles and themes of expressionist art. It also explores the cyclical differences and different creative approaches of the representatives of expressionist art. This study examines how the artists of the expressionist art movement found expression and meaning, especially through the use of collage techniques. The collage technique, which is accepted as a universal form of artistic expression, has a special meaning for expressionist artists. This study aims to understand how these two artistic expressions enrich each other by examining the historical development and interaction of collage techniques and expressionism.