Enerji sistemlerinde bilgisayar destekli röle koordinasyonu
Computer aided relay coordination in the power systems
  1. Tez No: 84346
  2. Yazar: ADNAN KAKİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Elektrik enerjisinin üretim, iletim ve dağıtımında tüketicilere sürekli ve güvenilir bir hizmeti en düşük maliyetle verebilecek bir sistem kurmak gereklidir. Elektrik enerjisine olan talep her geçen gün artmakta ve ayrıca teknolojik gelişmeler de elektrik enerjisi kullanımını zorunlu kılmaktadır. Tesisi oldukça pahalı olan güç sistemlerinin korunması zorunluluğu vardır. Güç sitemlerinin korunmasında sekonder koruma röleleri kullanılır. Bunlar elektromekanik yapıya sahip olan, ters zamanlı aşın akım röleleri, kısa devre, buchholz, sıcaklık koruma, empedans ve diferansiyel koruma vb gibi rölelerdir. Gelişmiş ülkelerde elektromekanik röleler yerlerini mikroişlemcili koruma rölelerine bırakmaktadırlar. Bu tip röleler henüz Türkiye'de yaygın olarak kullanılmaya başlanmamıştır. Bu çalışmada öncelikle güç sistemlerinde kullanılan primer ve sekonder koruma röleleri tanıtılmış ve sekonder koruma röleleri üzerinde yoğunlaşılarak bu rölelere ait çalışma prensipleri, duyarlı ve duyarsız oldukları bölgeler (Karakteristikleri) verilmiştir. Bu rölelerin akım-zaman arasındaki bağıntıları ve ayar edilmesinde etkili olan parametreleri irdelenmeştir. Daha sonra güç sistemlerinde oluşabilecek ve kısa devre rölesinin ayar edilmesinde baz teşkil eden,sistemin boyutlandırılmasında esas alınan arıza akımlarının simetrili bileşenler yöntemi ile naşı hesaplandığı üzerinde durulmuştur. Bu tezde Windows ortamında çalışabilen ve tamamen görselliğin ön plana çıkartılarak kullanıcıların ilgilerim arttıracak olan bir software programı geliştirilmiştir. Simülasyon programının geliştirilmesinde Visual Basic 3.0 sürümü kullanılmıştır. Bu simülasyonda aşın akım, kısa devre, buchholz, mesafe, diferansiyel ve sıcaklık koruma rölelerinin herbirisi için ayrı ayrı modüller oluşturulmuştur. Ayrıca ihbar röle sistemi de simüle edilmiştir. Geliştirilen programın uygulama örnekleri isimli ikinci aşamasında ise fider koruması simülasyonu yapılmış olup burada aşın akım, kısa devre, buchholz ve sıcaklık koruma röleleri birlikte kullanılarak röleler arası seçiciliğin nasıl yapıldığı ve açma kapama manevralarının nasıl yapılması gerektiği gibi konular ele alınmıştır. Aynca fider korumasında ele alınmayan diferansiyel ve empedans röleleri çift taraftan beslenen bir şebeke modeli üzerinde incelenmiş ve hatlarla baraların nasıl korunduğu örneklerle verilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda ise simülasyon programının avantajları ve kullanılabilirliği üzerinde durularak bazı önerilerde bulunulmuştur. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Setting a system which gives a continual and reliable service to consumers in lowest cost in production, transmission and distribution of electric energy is needed. Demanding of electric energy is growing up day by day, and also technological developments force usage of electric energy. Being protected of power systems which system is quite expensive is compulsory. Secondary protection relays are used in protection of power systems. These are relays in electromechanical structure like reverse timely over current relay, short circuit, Buchholz, temperature protection relays. Microprocessor based protection relays replace electromechanical protection relays in developed countries. That kind of relays aren't used widely in Turkey yet. In this study, first primary and secondary protection relays used in power systems are introduced, and the working principles belonging to these relays, sensitive and insensitive zones are explained particularly for secondary protection relays. The relations between current and time and also parameters which effect relays' setting are scrutinized. Afterwards, failure currents which are fundamental to design the system and are base to be set short circuit relay. In this thesis, a Windows based simulation software has been develepod by using Visual Basic version 3.0. The modules are created for each over current, short circuit, Buchholz, distance, differential and temperature protection relays one by one. Also, denunciation relay system is simulated. In the second part of this software, feeder protection is simulated and over current, short circuit, buccholz, and temperature protection relays are used to show how to decide selectivity among relays, and how to be done on / off process simulated. In addition, differential and impedance relays which are not explained before in feeder protection, are investigated on double side feeded network model and examples are given on how are transmission lines and busbars are protected. At the end of study, the advantages and disadvantages are emphasized, and some proposals are done.