Modelling of the dispersion of wastewater in a receiving body
Alıcı ortamdaki atıksu dağılımlarının modellemesi
- Tez No: 84347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ZAFER GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki araştırmalar; açık yüzeyli, düz satıhlı ve iki boyutlu alıcı ortamda bulunan türbülans (çalkantılı) akışlı, sabit yoğunluklu ve sıkıştırılamaz akışkan (su) içine deşarj edilen korunumlu kirleticinin ( CV, chloride) bu ortamda oluşturduğu konsantrasyon dağılımlarının hesaplanması ve değerlendirilmesine olanak sağlamıştır. Bu dağılımların hesaplanması için geliştirilmiş bu prosedüre SIMPLE (Semi-Implicit Method for Pressure-Linked Equations, Basınç Duyarlı Eşitlikler için Yarı-Açık Metod) adı verilmiştir. Bu prosedür Spalding [10] tarafından tanımlanmıştır. SIMPLE, parabolik ve geometri uyumlu ızgara çözüm yöntemi ile birlikte uygulanmıştır. Sayısal yöntemdeki kısmi türev eşitliklerinin farklılaştırılması tamamen korunumlu sonlu hacim yaklaşımı üzerine kurulmuştur. Üst ve alt sınırlar sırasıyla giriş ve duvar olarak varsayımlanmıştır. (Figür 3.3)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research in this work has led to the development and assessement of a computational procedure for the computation of an influent (such as CI", taken as a tracer) concentration distribution in a two-dimensional water body has an plane entrainment turbulent boundary layer flow which is incompressible, steady, and free.. The procedure that was developed for the calculation of concentration distribution has been given the name SIMPLE, which stands for Semi-Implicit Method for Pressure-Linked Equations. The procedure has been described in Spalding [10]. SIMPLE was employed in conjunction with parabolic and geometry adapted grid solving procedure. The discretization of the partial differential equations in the numerical procedure is based on the fully-conservative finite-volume approach. The upper and lower boundaries were considered as entrainment and wall respectively (Figure 3.3).