Acil servise omuz çıkığı ile başvuran ve girişimsel sedasyon ve analjezi uygulanan hastalarda midazolam-ketamin kombinasyonu ile propofol-ketamin kombinasyonunun karşılaştırılması
Comparison of midazolam-ketamine combination and propofol-ketamine combination in patients who admitted to the emergency department with shoulder dislocation and received procedural sedation and analgesia
- Tez No: 843475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN ACEHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışma ile acil servise omuz çıkığı ile başvuran ve omuz redüksiyonu için girişimsel sedasyon ve analjezi uygulanan hastalarda Ketamin+Midazolam kombinasyonu ile Ketamin+Propofol kombinasyonlarının vital bulgular, total işlem süresi, uyanma zamanı, ek doz ihtiyacı ve yan etkileri açısından karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif tek kör randomize olarak planlandı. Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 01 Ocak 2023 ve 31 Ekim 2023 tarihleri arasında omuz çıkığı başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaş üstü hastalar dâhil edildi. Hastalar iki tedavi grubuna randomize edildi. KM grup hastalara Ketamin+Midazolam, KP grup hastalara ise Ketamin+Propofol uygulandı. Hastaların demografik ve klinik bilgileri, kan gazları, uyanma zamanları, total işlem süresi, Ramsay sedasyon skalası (RSS), gelişen yan etkiler, gereken ek müdahaleler ve ek ilaç dozları ve işlem başarısı kayıt altına alındı. Bulgular: KM grubunda 32 hasta, KP grubunda 32 hasta olmak üzere çalışmaya 64 hasta dahil edildi. Hastaların %75'i erkek idi. Total hastaların yaş ortalaması 40±18,9 yıl ve beden kitle indexi (BKİ) ortalamaları 26,4±3,6 idi. Gruplara arasında cinsiyet, yaş ortalaması ve BKİ açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (sırasıyla; p=0,074; p=0,086; p=0,090). Hastaların total RSS ortalaması 4,5±1,0 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to compare Ketamine+Midazolam combination with Ketamine+Propofol combination in terms of vital signs, total procedure time, recovery time, additional dose requirement, and side effects in patients admitting to the emergency department with shoulder dislocation and undergoing procedural sedation and analgesia for shoulder reduction. Materials and Methods: The study was planned as a prospective single-blind randomized trial. Patients over the age of 18 who presented with shoulder dislocation between January 01-October 31, 2023, and consented to participate in the study were included in the study at the emergency medicine department of Adana City Training and Research Hospital, Health Sciences University. Patients were randomized into two treatment groups. The KM group received Ketamine+Midazolam, and the KP group received Ketamine+Propofol. Demographic and clinical information of the patients, blood gases, recovery times, total procedure time, RAMSAY sedation scale (RSS), adverse events, required additional interventions, additional drug doses, and procedural success were recorded. Results: The study included a total of 64 patients, with 32 patients in the KM group and 32 patients in the KP group. 75% of the patients were male. The mean age of the total patients was 40±18.9 years, and the mean body mass index (BKİ) was 26.4±3.6. There was no statistically significant difference between the groups in terms of gender, mean age, and BKİ (respectively; p=0.074; p=0.086; p=0.090). The mean total RSS score of the patients was 4.5±1.0.