Suriyeli göçmenler karşısında siyasi partilerin söylemleri ve yerel yönetim uygulamaları: Çorum, Amasya ve Sinop Belediyelerinin faaliyetleri
Discourses of political parties about Syrian immigrants and what local governments do for them: Activities of Çorum, Amasya and Sinop Municipalities
- Tez No: 843479
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
2011 yılı ile birlikte Suriye'de başlayan çatışma ve baskı ortamı milyonlarca insanın yaşamını olumsuz etkilemiştir. Bu doğrultuda insanlar öncelikli olarak komşu ülkelere oradan da farklı ülkelere göç etmişlerdir. Komşu ülke konumunda olan Türkiye, Suriye 'de yaşanan bu olumsuz duruma kayıtsız kalmamış ve sınır kapılarını açmıştır. Bu durum milyonlarca insanın Türkiye sınırlarına gelmesiyle sonuçlanmıştır. Böylelikle merkezi yönetimin göç sürecindeki rolü değişmiş, yerel yönetimlere düşecek görevler artmıştır. Onun için yerel yönetimler göç yönetimine dair sürece dahil edilmek istenmiş ancak maddi ve yasal düzenleme eksiklikleri süreci olumsuz etkilemiştir. Diğer yandan Türkiye'ye gelen Suriyeli göçmenler AKP, CHP ve MHP'nin politikalarında yer bulmaya başlamıştır. Belediyelerin göç yönetimini de etkileyen bu politikalar; Sinop, Amasya ve Çorum belediyelerinde farklı uygulamalara ve söylemlere neden olmuştur. Bu doğrultuda oluşturulan çalışma Çorum, Amasya ve Sinop Belediyelerinin Suriyeli sığınmacılara yönelik uygulamalarını ve söylemlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Starting in 2011, the conflict and oppressive conditions in Syria have had a negative impact on the lives of millions. As a result, people primarily migrated to neighboring countries and then to different nations. Turkey, being in a neighborly position, did not remain indifferent to this challenging situation in Syria and opened its borders. This led to millions of people crossing into Turkish territory. Consequently, the role of the central government in the migration process changed, and responsibilities increased for local governments. As a result, local governments wanted to be included in the migration management process, but financial and legal deficiencies have negatively affected the process. Furthermore, Syrian immigrants in Turkey began to find a place in the policies of the AKP, CHP, and MHP political parties. These policies, which have also influenced migration management by municipalities, have led to different practices and discourses in the municipalities of Sinop, Amasya, and Çorum. In this context, this study aims to reveal the practices and discourses of Sinop, Amasya, and Çorum municipalities concerning Syrian refugees.