Steganografik yaklaşımların incelenmesi, tasarımı ve geliştirilmesi
Investigation, design and development of steganographic tools
- Tez No: 212842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalısmada steganografik yaklasımlar incelenmis, ses dosyaları içerisine ses, resim, düz metin saklamak için bir yazılım gelistirilmistir. Steganografik yazılımların günlük hayatımızda kisisel bilgi güvenliğinin sağlanmasında kullanılması için ise ayrıca bir klasör gizleme yazılımı da gelistirilmistir. Steganografik yazılımların steganalize karsı sağlamlığını arttırmak için yazılımlar üzerinde analiz çalısmaları yapılmıstır. Haberlesme güvenliğinin sağlanmasının yanında bilgi güvenliğinin de sağlanması için AES, DES, 3DES gibi sifreleme seçenekleri de gelistirilen yazılım içerisinde sunulmustur. Gelistirilen yazılımda bir anahtar yardımıyla belirlenen WAV dosyası seti içerisine LSB modifikasyonu yöntemiyle rastgele saklama gerçeklestirmektedir. Belirli bir anahtara göre saklama islemi ile güvenliği algoritmanın bilinmesinden bağımsız hale getirmis, rastgele saklama yapmasıyla ise istatistiksel steganaliz ataklarına karsı dayanıklılık sağlamıstır. Birden fazla WAV dosyası içerisine saklama yapabilmesiyle de rastgele saklamanın getirdiği saklama kapasitesi sorununa dolaylı bir çözüm sunmustur. Bu tez çalısmasında gelistirilen yazılım ile hem iletisim hem de veri gizliliği sağlanabilmistir. v Bu çalısmanın, ülkemizde bilgi güvenliğinin yüksek seviyede sağlanmasına, bu konuda yapılacak yeni çalısmalara ve güvenlik bilincinin yaygınlastırılmasına büyük katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir. Anahtar Kelimeler : Ses, Steganografi, Veri Saklama, Veri Güvenliği, LSB, AES, DES, 3DES.
Özet (Çeviri)
In this work, steganografik tools were investigated and a software was developed for hiding audio, image and text files into audio files. In addition, a folder lock software was also developed for using steganographic tools to provide personel information security in our daily life. Analysis was made on the softwares to increase the robustness of steganographic tools against steganalysis. Encryption options like AES, DES and 3DES were also introduced in the software for providing information security as well as providing communication security. In the developed software, the process of random data hiding into the wav files set by LSB modification is occured with the help of a key. The tool makes the security independent from the algorithm by hiding according to a key and provides robustness against steganalysis attacks by random hiding. By hiding data into the wav files set instead of only one file, it provides indirect solution to the hiding capacity that results from random data hiding. Both communication and data security wav provided by the sofware that was developed in this thesis work. vii It is examined that, this work will introduce important contributions to provision of high information security in our country, to the future works related to this topic and to increasing the security consciousness. Key Words : Audio, Steganography, Data Hiding, Security, LSB, DES, AES, 3DES.