Dahili ortamlarda aydınlık seviyesinin kontrolü ve enerji tasarrufurun sağlanması
Provide at energy economy with lighting level's control in interior environments
- Tez No: 84351
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZMİ EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Yabancı ülkelerde çok önemli bir yer tutan aydınlatmacılık, ülkemizde yeni yeni gündeme gelmektedir. Son yıllara kadar bir odanın aydınlatması için odanın ortasına bir lamba asılmasının yeterli olduğu sanılmaktaydı. Oysa aydınlatmacılık; sadece etrafı görebilmeyi temin edecek bir ışık kaynağı kullanmak demek değildir. Bir tesisat düzenlenirken hacmin ne amaçla ve kimler tarafından kullanılacağı, özellikleri ve daha birçok bilgi göz önüne alınmalıdır. Aynı şekilde ışığın üretimi, ölçülmesi de aydınlatmacılığın konuları arasındadır. Bu çalışmanın amacı günışığına bağlı olarak yapay aydınlatmanın kontrolünü sağlayarak elektrik enerjisi tüketimini minimize etmek. Aynı zamanda ortamda bulunan kişilerin yüksek aydınlatmadan kaynaklanan göz rahatsızlıklarını da ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır. Bu çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde; Aydınlatmanın tanımı yapılıp amaçları, çeşitleri ve kaliteli bir aydınlatmanın teminindeki etken parametrelerin açıklanmasına çalışılmıştır. İkinci bölümde; aydınlatmacılık da kullanılan temel büyüklükler ele alınmış, sembollerin ve formüllerin açıklamaları yapılmış, aydınlatmanın bileşenlerinin neler olduğu anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; iyi bir aydınlatmanın temin edilebilmesi için aydınlatmada görme işlevini doğrudan veya dolaylı yollardan etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde; aydınlatma tesislerinde kullanılmakta olan ışık kaynaklarının çeşitleri ve armatür çeşitleri üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde; aydınlatma kontrol ve kumanda sistemlerinin tarifi ve çalışma şekilleri anlatılmıştır. Aydınlatma tesislerinde enerji tasarrufu elde edebilmek için başvurulması gereken enerji tasarruf yöntemleri ortaya konulmuştur. IVAltıncı bölümde ise günışığına bağlı kademeli anahtarlamalı bir kontrol sistemiyle elde edilen enerji tasarrufunun boyutları ve yapılan uygulamalar anlatılmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lighting is very important in many foreign countries also, it has just began to search in our country now. Recently people who think for a lighting of room is enough to hang a lamp into it. However, lighting that isn't to seeing around providing source of light. When an installation is installing for a room you must consider who will use which aim and what for the another specials. Illumination includes product and measurement of light. This research has an aim that electrical consumption decrease to control artificial lighting depending on daylight. Also, this research has another aim to prevent that people who are being extreme luminous which cause eye illness. This research has six chapters. In fist chapter; definition and aim of lighting and different lighting discussed. In second chapter; at using lighting basic sizes, symbols and components of light has studied. In third chapter; for providing best lighting to effect factors seeing in lighting has considered. In fourth chapter; sources of light and kind of armatures has considered in using lighting installation. In fifth chapter; using at lighting economic energy methods and to control systems explained. In sixth chapter; economic energy that provides a control systems depend on daylight and experiments has explained. VI