Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararları ışığında müsadere ve mülkiyet hakkı
Confiscation and right to property within the decisions of the European Court Of Human Rights and the Constitutional Court of Turkey
  1. Tez No: 843514
  2. Yazar: NURTEN KÜBRA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÜNAL AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Devletlerin kamu yararı amacıyla uygulamış olduğu kamulaştırma, devletleştirme, müsadere, elkoyma, vergilendirme gibi işlemler mülkiyet hakkına yönelik yapılan işlemlerdir. Bu işlemlerin uygulanması sebebiyle mülkiyet hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurular yapılmaktadır. Çalışmamızda mülkiyet hakkına yönelik yapılan müdahaleler sebebiyle mülkiyet hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvurular neticesinde Mahkemelerin vermiş oldukları karar örneklerini ele aldık. Mahkemelerin bu başvuruları incelerken izlemiş oldukları metoda ve müdahalelerin hangi ilkeler açısından değerlendirildiğine yer verdik. Böylelikle bir ceza hukuku yaptırımı olan müsadere yaptırımının insanoğlunun yaşamının temelinde yer alan mülkiyet hakkına etkisini incelemeye çalıştık. Mahkemelerin yapmış olduğu değerlendirmeler ele alınarak hangi hallerde müsadere veya elkoyma yaptırımlarının ölçüsüz olduğu ile hangi hallerde bu yaptırımların kamu menfaatine yönelik, ölçülü ve uygulanabilir olduğunu tespit etmeye çalıştık. Çalışmamızın amacı doğrultusunda öncelikle birinci bölümde mülkiyet hakkına yer vererek eski tarihlerden günümüze kadar hukuksal metinlerde mülkiyet hakkının nasıl düzenlendiğine ve koruma altına alındığına, sahibine en geniş yetkileri tanıyan bu hakkın kullanılmasının sınırsız ve keyfi olamayacağına, gerektiğinde devletler tarafından kanunlarda belirtilen şartların sağlanması koşuluyla sınırlanabileceğine değinmeye çalıştık. İkinci bölümde Türk Ceza Kanunu'nda bir güvenlik tedbiri olarak düzenlenen müsadere yaptırımını ele alarak bu yaptırımın amacının ne olduğuna, müsadere çeşitleri olan eşya ve kazanç müsaderesine, bu yaptırımın uygulanma şartlarına, karar mercilerine, müsadere muhakemesine ve bu kurumun benzer kurumlarla karşılaştırmasına yer verdik. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi'nin mülkiyet hakkı ihlaline ilişkin yapılan bireysel başvuruları incelerken izlemiş oldukları yöntem ile müdahalelerin hukukilik, meşru amaç ve ölçülülük ilkeleri yönünden değerlendirmelerine ve nihayetinde uygulanan yaptırım nedeniyle mülkiyet hakkının ihlal edildiği iddiasıyla yapılan başvurularda mahkemelerin vermiş olduğu karar örneklerine yer verdik.
Özet (Çeviri)
The processes carried out by states, such as expropriation, nationalization, confiscation, seizure, and taxation, for the purpose of the public interest, are actions taken concerning the right to property. Due to the implementation of these processes, individual applications are made to the European Court of Human Rights and the Constitutional Court on the grounds that the right to property is violated. In our study, we examined the impact of the confiscation penalty, which is a criminal law sanction, on the fundamental right to property, with a focus on the decisions of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court. We attempted to determine under what circumstances the confiscation penalty is disproportionate based on evaluations made by the Courts as a result of individual applications claiming a violation of the right to property due to interventions in property rights. Additionally, we aimed to identify the situations in which confiscation or seizure sanctions are applied in the public interest, proportionate, and feasible. In line with the objectives of our study, in the first section, we initially addressed the right to property, examining how it has been regulated and safeguarded in legal texts from ancient times to the present. We emphasized that this right, which grants its holder the broadest powers, cannot be exercised without limitations or arbitrarily, and can be restricted by states, provided that the conditions specified in the laws are met when necessary. In the second section, we discussed the confiscation sanction established as a security measure in the Turkish Penal Code. We focused on the purpose of this sanction, the various forms of confiscation, including property and profit confiscation, the conditions for its application, the decision-making authorities, the confiscation proceedings, and compared this institution with similar ones. In the third and final section, we examined individual applications made to the European Court of Human Rights and the Constitutional Court concerning violations of the right to property. We explored the methods they followed in assessing these applications, considering interventions in terms of legality, legitimate purpose, and proportionality principles. Finally, we provided examples of court decisions in cases where applications were made claiming a violation of the right to property due to the sanctions imposed.