Kodlama eğitimi üzerine ilişkin paydaş (İdareci, öğretmen ve öğrenci) görüşlerinin incelenmesi
Examination of stakeholder (Administrative, teacher, student) opinions on coding education
  1. Tez No: 843527
  2. Yazar: YAĞMUR SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇALIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknoloji her alanda olduğu gibi eğitimde de oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Eğitim sisteminin birçok alanında kullanılan teknolojik araç ve gereçlerle eğitim ve öğretim daha kalıcı hale gelmektedir. Kodlama eğitimi de teknoloji ve eğitimin bütünleşmesi konusunda önemli bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmada Ağrı il, ilçe ve şehir merkezlerinde bulunan ilkokuldaki paydaşların(idareci, öğretmen ve öğrenci) kodlama eğitimine yönelik görüşlerini incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine göre yürütülmüştür. Çalışma grubu Ağrı ilinde görev yapan gönüllülük esasına dayalı 61 sınıf öğretmeni, 15 idareci ve verilerin toplandığı okullarda 3. ve 4. sınıflarda öğrenim gören 127 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak alanyazından ve alanında uzman kişilerin görüşlerinden yararlanılarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yazılı olarak toplanan veriler betimleyici istatistikle analiz edilmiştir. Görüşleri alınan öğretmenler kodlama eğitiminin öğrencilerin yaratıcı düşünme ve problem çözme gibi üst düzey becerilerini geliştirdiği, sınıf ortamını eğlenceli hale getirdiği gibi olumlu görüşler bildirmişlerdir. Olumsuz görüşler bildiren öğretmenler ise okulun fiziki şartlarının yetersiz olması nedeniyle yapılan çalışmaların kağıt üzerinde kaldığını ve kendilerine verilen hizmet içi eğitimlerin bu konuda yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. İdarecilerin olumlu görüşleri ise kodlamanın öğrencilerde yaratıcılık ve hayal güçlerini geliştirdiği, bilişsel becerilerine katkı sağladığı ve eğitimi somut hale getirdiği gibi görüşler etrafında toplanmıştır. İdareciler kodlamanın maddi ve fiziki imkânsızlıklardan ötürü tam anlamıyla amacına ulaşamadığı, bilgisayar başında sosyalleşmenin daha az olduğu, eğitimin kağıt üzerinde kaldığı ve teknoloji bağımlılığına sebep olduğu gibi olumsuz görüşlere yer vermişlerdir. Öğrenciler olumlu anlamda kodlama eğitimi çerçevesinde resim ve boyama etkinliklerinden hoşlandıklarını, kodlamayı düşündürücü bulduklarını ifade ederken okulda ve evde kodlama yapabilecekleri bilgisayarlarının olmamasını olumsuz görüş olarak ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Technology has a very important place in education as it is in every field. With the technological tools and equipment used in many areas of the education system, education and training become more permanent. Coding education is also an important area for the integration of technology and education. In this research, it is aimed to examine the opinions of the stakeholders (administrators, teachers and students) in primary schools in Ağrı province, district and city centers on coding education. The study was carried out according to the case study pattern, which is one of the qualitative research methods. The study group consists of 61 voluntary class teachers, 15 administrators, and 127 students studying in the 3rd and 4th grades of the schools where the data were collected, working in the province of Ağrı. As a data collection tool, a semi-structured interview form prepared by the researcher by using the literature and the opinions of experts in the field was used. The written data were analyzed with descriptive statistics. The teachers, whose opinions were taken, stated that coding education improves students' high-level skills such as creative thinking and problem solving, and makes the classroom environment fun. Teachers who gave negative opinions stated that the studies carried out due to the insufficient physical conditions of the school remained on paper and the in-service training provided to them was insufficient in this regard. The positive opinions of the administrators were gathered around the views such as coding improves the creativity and imagination of students, contributes to their cognitive skills and makes education concrete. The administrators gave negative opinions such as that coding could not fully achieve its purpose due to financial and physical impossibilities, socialization at the computer was less, education remained on paper and caused technology addiction. While the students positively stated that they liked painting and painting activities within the framework of coding education and that they found coding thought-provoking, they expressed that they do not have a computer to code at school or at home as a negative opinion.