Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelinin yabancı ot sorununa bakışı
Perspective of Mardin provincal Directorate of Agriculture and Forestry technical staff on weed problem
  1. Tez No: 843528
  2. Yazar: SEYMAN ALP KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Son yıllarda gerek dünya nüfusunun artması gerek tüketim alışkanlığının yoğun bir şekilde devam etmesinden kaynaklı olarak tarımsal üretim yaparken verimin artması için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Yabancı otlar verimi oldukça düşürebilmektedir. Bu nedenle mücadeleleri önem arz etmektedir. Tarımsal ürünlerde kalite ve verimi azaltarak önemli kayıplara neden olurlar. Yabancı otları baskı altına alabilmek adına son yıllarda kimyasal mücadelenin oldukça arttığı gözlemlenmiştir. Çalışma Mardin ilindeki Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelinin yabancı ot sorununa bakış açıları, yaklaşımları belirlemek için 56 personele yönlendirilen 30 soruluk anket çalışması şeklinde düzenlenmiştir. Mardin Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde çalışan teknik personelin eğitim durumu olarak lisans ve yüksek lisans olduğu, il de tarım müdürlüğüne en çok gelen sorunların böcek, nematod virüs, yabancı ot olduğu belirlenmiştir. Yabancı otları tanıyor musunuz? Sorusuna en çok evet cevabını vermişlerdir. Yabancı otların %85,7 oranında tarla alanlarında sorun olduğu, sorun olan yabancı otların daha çok dar yapraklı olduğu belirlenmiştir. Mardin ili ve sınırlarında en çok görülen yabancı otlar sırası ile %19,8'i yabani hardal (Sinapis arvensis L.), %12,5 domuz pıtrağı (Xanthium strumarium L.), %17,8'i yabani yulaf (Avena sterilis L.), % 14,2 kırmızı tilki kuyruğudur (Amaranthus retroflexus L.). Ayrıca teknik personelin yabancı ot ile ilgili sıkıntı yaşadığında öncelikle deneyimli elemanların bilgisine başvurulduğu belirlenmiştir. Katılımcılar çiftçilerin herbisitleri reçete ile almadıklarını belirtmişlerdir. Yabancı ot mücadelesinde en sık kullanılan mücadele yönteminin kimyasal mücadele olduğu belirlenmiştir. Mardin de yapılan bu çalışmayla Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde çalışan teknik personelin yabancı otlar hakkında bilgi ve birikimlerinin var olduğu, herbisitler, yabancı ot teşhisi ile ilgili bilgilerini revize etmek gerektiği ve eğitimlerin gerçekleşmesi ile üreticilere daha faydalı olacakları böylece yabancı ot mücadelesinde gereksiz ilaç kullanımının önüne geçileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, various methods have been used to increase productivity in agricultural production due to both the increase in the world population and the intense continuation of consumption habits. Weeds can significantly reduce productivity. That's why their struggle is important. They cause significant losses by reducing the quality and yield of agricultural products. It has been observed that chemical control has increased considerably in recent years in order to suppress weeds. The study was organized as a survey with 30 questions directed to 56 personnel to determine the perspectives and approaches of the technical staff of the Directorate of Agriculture and Forestry in Mardin province to the weed problem. It was determined that the education level of the personnel working in the Mardin Directorate of Agriculture and Forestry was undergraduate and graduate, and that the most common problems encountered by the directorate of agriculture in the province were insects, nematodes, viruses and weeds. Do you know weeds? Most people answered yes to the question. It was determined that weeds were a problem in 85,7% of the field areas, and the problem weeds were mostly narrow-leaved. The most common weeds in Mardin province and its borders are 19,8% wild mustard (Sinapis arvensis L.), 12,5% hogweed (Xanthium strumarium L.), 17,8% wild oats (Avena sterilis L.), 14,2%. It is a red fox tail. (Amaranthus retroflexus L.). In addition, it was determined that when technical personnel had problems with weeds, they first consulted the knowledge of experienced personnel. Participants stated that farmers do not purchase herbicides by prescription. It has been determined that the most frequently used method of weed control is chemical control. With this study conducted in Mardin, it has been shown that the technical personnel working in the Directorate of Agriculture and Forestry have knowledge and experience about weeds, that their knowledge about herbicides and weed diagnosis should be revised, and that they will be more useful to producers with the training, thus preventing unnecessary use of drugs in weed control. It is thought that it will be passed.