Kamu hastanelerinin finansal performanslarının değerlendirilmesi: Panel veri analizi
Evaluating the financial performance of public hospitals: Panel data analysis
- Tez No: 843529
- Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ BOZTOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hastane en büyük sağlık hizmet sunucusudur. Yaşlanan nüfus, artan kronik hastalıklar, pandemik hastalıklar, göç hareketleri gibi etkenler hastanelere olan talebi artırmaktadır. Artan talep, enflasyon gibi etkiler hastanelerin maliyetlerini artırmaktadır. Hastaneler elindeki kısıtlı kaynaklarla maliyetleri karşılamak zorundadır. Hastaneler hizmet sunumunda kalite ve sürdürülebilirlik açısından finansal performansının ölçülmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; cari oran, kaldıraç oranı, net satışlar, işletme büyüklüğü ve aktif devir hızının, finansal performans göstergesi olarak belirlenen aktif kârlılık ve öz kaynak kârlılığı ile aralarındaki ilişkinin ortaya konulması ve etkilerin yönünün belirlenmesidir. Bu tez çalışması Sağlık Bakanlığı'na bağlı 52 hastanenin, 2017-2021 yılları arasındaki gelir ve bilanço Tablolarından elde edilen verilerle yapılmıştır. Çalışmanın verileri panel veri analizi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak aktif devir hızının finansal performansla pozitif yönlü anlamlı bir ilişkisi vardır. Kaldıraç oranının ise finansal performansla negatif yönlü anlamlı bir ilişkisi vardır. Cari oran, net satışlar ve işletme büyüklüğünün finansal performansla arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The hospital is the largest healthcare service provider. Factors such as aging population, increasing chronic diseases, pandemic diseases, migration movements increase the demand for hospitals. Effects such as increasing demand and inflation increase the costs of hospitals. Hospitals have to cover costs with the limited resources they have. It has become mandatory to measure the financial performance of hospitals in terms of quality and sustainability in service delivery. The purpose of this study is to determine the relationship between current ratio, leverage ratio, net sales, size of enterprise and asset turnover with return on assets and return on equity, which are determined as financial performance indicators, and to determine the direction of the effects. This thesis study was conducted with the data obtained from the income and balance sheet statements of 52 hospitals affiliated to the Ministry of Health between 2017 and 2021. The data of the study were analyzed by panel data analysis. As a result, asset turnover has a significant positive relationship with financial performance. Leverage ratio has a significant negative relationship with financial performance. Current ratio, net sales and size of enterprise have no significant relationship with financial performance.