Otomobil seçimine karar vermede uzman sistem yaklaşımı
  1. Tez No: 84354
  2. Yazar: TUNCER KORUVATON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. METE DOĞRUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışma, uzman sistemlerin karar vermede kullanılmasıyla ilgili bir uzman sistem programı olup, otomobil satın alacaklara, kararlarının isabetli olmalarına yardımcı olmak maksadıyla hazırlanmıştır. Program, hazırlanırken, kararın; doğru, güvenilir biçimde ve kısa zamanda verilmesi hedeflenmiştir. Program yapılırken, geleceğe yönelik olarak ele alınmış ve zamanla değerini kaybetmemesi amacıyla güncelleştirilebilir olmasına dikkat edilmiştir. Programın işlevinden bahsedecek olursak; Önceden teknik bilgileri kaydedilmiş, otomobillerin içinden müşterinin, almayı düşündüğü otomobilin özellikleri girilip programın, istenilen bu özelliklere sahip otomobilleri markalarına göre sıralayarak, müşterinin arzına sunma ve uygun otomobil seçimi yapma imkânı sağlamaktadır ve arzu edilirse seçilen otomobilin resmi görülebilmektir. Seçim sonunda otomobillerin önemli özellikleri ile ilgili bir rapor da hazırlanabilmektedir. Program, yeni otomobil verileri kaydedilebilme ve zamanla ilgisini kaybetmiş ve demode olmuş otomobillerin verilerini de kayıttan silebilme özelliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is an expert system program, which is being advanced by handling the expert systems with it's a specking manner on making decisions. It has been developed as a guide to people who has been in the way between taking decisions on buying cars or not and to effect their decision in a correct manner. Agreeing upon an aim, which should be realized in a shorter time by a truthful and reliable manner with the decision being taken and being completed meanwhile, basically adverse:- this program. While this program is being installed, it is remarkable that a point on it's living aspect by the reason of not losing it's valve against the outgoing time; and it is handled to be ready for the future. This study's theme is asking questions and taking-giving answers and by the way this study guides the customers to by the most suitable and advantageous automobile by asking some questions which has been prepared before about the basic parts of the vehicles, which have emergency in seeking, according to the characteristic qualifications of the customers. n