Hidrocorbon molekül sıvıların istatistiki termodinamiği: Karakteristik grup katkıları kullanarak fiziksel ve kimyasal karışımların incelenmesi
- Tez No: 84355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YAHŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Yoğun zincir molekül sıvıların termodinamiği madde fiziği noktasından ve basit sıvıların istatistiki termodinamiğinin bir genelleştirilmesi olarak önemli bir konudur. Bu konuda Prigogine ve arkadaşları hem tek hemde çok bileşenli yapılarda ki zincir molekül sistemlerine bir genelleştirme olarak Lennard- Jones ve Devonshire'ın hücre modelini ilk defa uygulanmıştır. Simha ve Somcynsky (SS) sanki-örgüdeki örgü noktalarında boşluklar ile modelde moleküler düzensizliği artıran bir düzenleme yapmışlardır. Tesis edilen hal denklemi polimer ve düşük molar kütleli sıvılara yoğun olarak uygulanmış ve oldukça iyi sonuçlar elde edilmiştir. Son yıllarda daha hassas sonuçlar elde etmek için teori üzerinde modifikasyonlar yapılmakla birlikte bazı temel karakteristik parametreler, bazı uzun zincir molekül sıvılarının termodinamik özelliklerini elde etmek için önerilmiştir. Bu amaçla Yahşi, basit hidrokarbon sıvıları gözönüne alarak onların temel yapı birimi etrafındaki komşu molekülleri ile yaptıkları etkileşme enerji ve itici hacim karakteristik parametrelerini tespit etmiştir, Amacımız fiziksel karışımlardan elde edilen grup katkı parametrelerini kullanarak kimyasal karışımların termodinamik özelliklerini tahmin etmektir. Bu noktadan hem fiziksel hem de kimyasal karışımlar için uygun ayrıştırma denklemlerini tesis ettik. Bu denklemleri ve grup katkılarını kullanılarak 100 °K civarındaki sıcaklık sınırlarında ve 4400 bar' a kadar çıkan basınçlar altında çeşitli parafinlerin hacmini tahmim ettik. Hacimde %1.53 maksimum sapma elde ettik. Karışımların çoğunda çok daha düşük sapmalar gözlemledik. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRCT The thermodynamics of fluids with dense chain molecules is an important subject both from the point of their physical specifications and as it is a generalization of statistical thermodynamics of simple fluids. In our treatise, the Prigogine and his friends first applied the cell model of Lennard- Jones and Devonshire as a generalization to the chain molecules in both single and multi- component molecule systems. Simha and Somcynsky (SS) made an arrangement in model increasing the molecular disorder by employing holes in quasi lattice. Established equation of state was intensively applied to polymer and fluids with low molecular mass density and rather favorable results were obtained. In recent years, together with the modification in the theory to get more impressionable results, some fundamental characteristic parameters has been proposed to obtain the thermodynamics of some long chain molecular liquids. For this purpose Yahsi has derived the fundamental characteristic parameters (group contributions) of the interactive energy and repulsive volume with the neighborhoods around the fundamental structure unit of hydrocarbon liquids. Our purpose is to predict the thermodynamics of chemical mixtures using the group contributions obtained from the physical mixtures. In view of this aim, we would like to establish the decomposition equations for both physical and chemical mixtures. Utilizing these equations and group contributions we have predicted the volume of the paraffin mixtures in the range of about 100 °K temperature and up to about 4400 bar pressure. We have obtained %1.53 maximum deviation in volume. We have observed less deviation for most of the mixtures. IV