L'analyse des psychologismes dans les structures scientifiques discursives chez Gaston Bachelard
Gaston Bachelard'da bilimsel diskursif yapıların psikolojizmler analizi
- Tez No: 843541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ASLANBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gaston Bachelard için, 20. Yy ile bilimlerin kazandığı ilerleme ivmesine koşut olarak, felsefe ve bilimler ilişkisi çeşitlilik kazanmıştır. Kurumsallaşmış felsefelerdeki yerleşmiş kavramlar fizik, kimya ve matematik gibi diğer diskursif bilimsel yapılara ait olan kendi homolog kavramlarıyla etkileşim halindedir. Bu ilişki, homolog kavramların iletişimine olduğu kadar bu kavramların ait olduğu bilimsel yapıların kendi deformasyon kabiliyetlerine de işaret eder. Bilimsel disiplinler için ilerleme olgusu objektif bilginin dinamik yapısı yüzünden objektif bilginin sürekli daha doğru kurulması olgusuyla ilişkilidir. Objektif bilgi, bilim insanı gruplarının pedagojik anlama sorunlarından bağımsız değildir. Diskursif bilimsel yapıların deformasyon kabiliyetleri bu alanda çalışan bilim insanı gruplarının pedagojik problemleriyle ilişkilidir. Bu, belirgin psikolojik mekanizmaların analizine denk gelmektedir. Bilimsel ilerleme ivmeleriyle felsefi çalışma daha çeşitli bilimsel deneyim alanlarına açılmaktadır. Çoğul felsefi deneyim tarzlarına sahip olan bu bilimsel anlama deneyimleri felsefi açıdan araştıran alan, tarihsel epistemoloji alanıdır. Tarihsel epistemoloji çalışmaları, bize bilim insanlarının objektif bilgiyle kurduğu ilişki biçiminin pedagojik bir ilişki biçimi olduğunu ve bu ilişki biçiminin daha problematik ve daha dinamik anlaşılmasının bazı belirgin psikolojik analizlere dayandığını göstermektedir. Bachelard, psikolojik mekanizmaların analizi için freudçu psikanalizin araştırma kavramlarından yararlanır. Söz konusu çalışma, Bachelard'ın bu psikolojik mekanizmalar hakkındaki analiz biçimini anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
For Gaston Bachelard, the relationship between philosophy and the sciences has diversified in parallel with the acceleration of progress made by the sciences in the 20th century. The concepts established in institutionalised philosophies interact with their homologues belonging to other discursive scientific structures such as physics, chemistry and mathematics. This relationship refers to the communication of homologous concepts and to the deformability of the scientific structures to which these concepts belong. The progress in scientific disciplines, due to the dynamic nature of objective knowledge, is connected with the fact of the increasingly precise reconstruction of objective knowledge. The capacity of discursive scientific structures to deform is connected to the pedagogical problems. Bachelardian analysis corresponds to the analysis of psychological mechanisms. With the accelerations of scientific progress, philosophical work explores more and more diverse areas of scientific experience. It is the field of historical epistemology that philosophically studies these experiences of scientific understanding, which have philosophical experience. The historical epistemology shows that the relationship between scientists and objective knowledge is pedagogical, and that its analysis is based on psychological analyses. Bachelardian analyses are based on Freudian psychoanalysis.