Tor düğümleri ve özellikleri üzerine
On torus knots and properties
  1. Tez No: 843540
  2. Yazar: ENES ARATMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOPUZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin birinci bölümünde düğümlerin tarihsel geçmişinden ve öneminden bahsedildi. Ayrıca matematiksel incelenmesi ve katkıları üzerinde duruldu. İkinci bölümde düğümler ve halkalarla ilgili temel bilgiler verildi. Üçüncü bölümde düğüm sabitleri, düğüm polinomları tanıtıldı ve uygulamalar yapıldı. Dördüncü bölümde, tor düğümleri tanıtıldı ve üçüncü bölümde düğüm sabitleri, düğüm polinomları ile ilgili öğrendiklerimiz K(2,3) , K(4,3) ve K(5,3) tor düğümlerine uyarlandı. Beşinci ve son bölümde ise K(q,3) tor düğümlerinin düğüm sabitleri ve düğüm polinomları incelendi.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, the historical background and importance of knots were mentioned. It also focused on mathematical study and contributions. In the second chapter, basic information about knots and links was given. In the third chapter, knot invariants and knot polynomials were introduced and applications were made. In the fourth chapter, torus knots are introduced, and in the third chapter, what we learned about knot invariants and knot polynomials is applied to (2,3) , K(4,3) and K(5,3) torus knots. In the fifth and last chapter, the knot invariants and knot polynomials of K(q,3) torus knots were examined.