The relationship between export and foreign trade investment inflows in China (1979-2021): An empirical analysis
Çin'de ihracat ve dış ticaret yatırım girişleri arasındaki ilişki (1979-2021): Ampirik bir analiz
  1. Tez No: 843542
  2. Yazar: SİAVASH ARBABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN TUNCAY TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, ampirik bir analiz yoluyla, 1979'dan 2021'e kadar Çin'de ihracat ile doğrudan yabancı yatırım (DYY) girişi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çin'in dikkat çekici ekonomik büyümesine ve küresel ekonomiye entegrasyonuna, ihracat ve doğrudan yabancı yatırımlardaki artış eşlik etmiştir. Bu iki değişken arasındaki dinamikleri ve etkileşimi anlamak hem politika yapıcılar hem de araştırmacılar için çok önemlidir. Çalışmada resmi hükümet istatistiklerinden, uluslararası veritabanlarından ve akademik araştırma makalelerinden elde edilen kapsamlı bir veri seti kullanılıyor. Regresyon analizi ve panel veri tekniklerini içeren ekonometrik modeller, ihracat ile doğrudan yabancı yatırım arasındaki ilişkiyi analiz eder. GSYİH büyümesi, döviz kurları ve ticaret politikaları gibi kontrol değişkenleri, ilişkiyi etkileyebilecek diğer faktörleri hesaba katmak için dahil edilir. Ampirik analizin bulguları, Çin'de ihracat ve doğrudan yabancı yatırım arasındaki ilişkinin doğasına ve gücüne ışık tutmaktadır. Bu çalışmada, ampirik analiz sonucunda Çin'de 1979 ile 2021 yılları arasında ihracat ile doğrudan yabancı yatırım girişi arasında uzun vadeli bir eşbütünleşme ilişkisi bulunmuştur. Ayrıca araştırma, çalışma dönemi boyunca ilişkinin zamansal dinamiklerini de araştırıyor. Bu çalışmanın sonuçları, Çin'de ihracat ve doğrudan yabancı yatırım arasındaki ilişkiye ilişkin mevcut bilgi birikimine katkıda bulunmaktadır. Bulguların politika yapıcılar için önemli çıkarımları var ve ihracatı teşvik eden ve doğrudan yabancı yatırımı çeken politikaların etkinliğine ilişkin bilgiler sağlıyor. Çalışma aynı zamanda daha fazla araştırma yapılması gereken alanları da belirliyor ve Çin'in ekonomik manzarası geliştikçe sürekli analiz ihtiyacını vurguluyor.
Özet (Çeviri)
Through an empirical analysis, this study examines the relationship between exports and foreign direct investment (FDI) inflows in China from 1979 to 2021. A surge in exports and FDI has accompanied China's remarkable economic growth and integration into the global economy. Understanding the dynamics and interplay between these two variables is crucial for policymakers and researchers alike. The study employs a comprehensive dataset from official government statistics, international databases, and academic research papers. Econometric models, including regression analysis and panel data techniques, analyze the relationship between exports and FDI. Control variables such as GDP growth, exchange rates, and trade policies are incorporated to account for other factors that may influence the relationship. The findings of the empirical analysis shed light on the nature and strength of the relationship between exports and FDI in China. As a result of empirical analysis, a long-term cointegration relationship is found between exports and foreign direct investment inflows in China between 1979 and 2021 in this study. Additionally, the research investigates the temporal dynamics of the relationship over the study period. The results of this study contribute to the existing body of knowledge on the relationship between exports and FDI in China. The findings have important implications for policymakers, providing insights into the effectiveness of policies promoting exports and attracting FDI. The study also identifies areas for further research and highlights the need for continued analysis as China's economic landscape evolves.