Trafik uyarmalı sinyal sistemine dönüştürülen kavşaklarda gecikmede sağlanan iyileşme analizi
Delay improvement analysis at intersections converted to traffic actuated signal system
  1. Tez No: 843569
  2. Yazar: SEDA BALABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Trafik uyarmalı sinyalizasyon sistemlerinin kullanıldığı kavşaklarda genellikle gecikme de belirli bir iyileşme sağlanır. Bu sistemler geleneksel trafik sinyalizasyon sistemlerine ek olarak trafik akışını daha etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olur. Geleneksel trafik sinyalizasyon sistemlerinde belirli bir süre boyunca yeşil ışık süresi atanır ve trafik akışı bu süre boyunca devam eder. Ancak, bu süre içinde kavşağa yaklaşan araç sayısı artarsa, geleneksel sinyalizasyon sistemleri gecikmelere ve trafik sıkışıklığına neden olabilir. Trafik uyarmalı sinyalizasyon sistemleri ise gerçek zamanlı trafik durumunu gözlemleyerek sinyalizasyon sürelerini ayarlar. Bu sistemler, kavşağa yaklaşan araç trafiğini algılar ve trafik yoğunluğuna göre sinyal sürelerini ayarlayarak daha verimli bir trafik akışı sağlar. Bu şekilde trafik uyarmalı sinyalizasyon sistemleri kullanılan kavşaklarda gecikme süreleri azaltılabilir. Özellikle yoğun trafik saatlerinde veya belirli bir yönde aşırı trafik yoğunluğu olan kavşaklarda bu sistemlerin etkisi daha belirgindir. Sistemin tam olarak ne kadar gecikme iyileştirmesi sağladığı çeşitli faktörlere bağlıdır. Trafik yoğunluğu, kavşaktaki araç sayısı, sinyal süreleri ve kullanılan algoritmalar gibi her kavşak özelinde farklı sonuçlar elde edilebilir. Bu tez çalışmasında da sabit süreli sinyalizasyon sistemlerinden trafik uyarmalı sinyalizasyon sistemine dönüştürülen kavşaklarda farklı etkenlere bağlı olarak çalışmalar yapılmış ve gecikmede sağlanan iyileşme araç operasyonel maliyetleri (yakıt tüketimi, yağ değişimi …) ve bunun sonucu olarak çevresel ve zamansal maliyetler hesaplanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In intersections where traffic actuated signalization systems are used, there is generally a certain improvement in delays. These systems help manage traffic flow more effectively in addition to traditional traffic signalization systems. In traditional traffic signalization systems, a green light duration is assigned for a specific period and traffic flow continues during that time. However, if the number of vehicles approaching the intersection increases within that duration, traditional signalization systems can cause delays and traffic congestion. Traffic actuated signalization systems adjust signal durations by observing real-time traffic conditions. These systems detect approaching vehicle traffic and adjust signal durations based on traffic density thus enabling a more effective traffic flow. In this way, delay times can be reduced inn intersections where traffic actuated signalization systems are used. The impact of these systems can be particularly significant during peak traffic hours or at intersections with excessive traffic density in specific direction. However, the extent of delay improvement provided by the system depends on various factors such as traffic density, the number of vehicles at intersections, signal durations and algorithms used. Different results can be obtained for each intersection. In this thesis work has been conducted on the conversion of intersections from fixed-time signalization systems to traffic actuated signalization systems, considering various factors. The improvement in delays has been analyzed by taking into account vehicle operational costs (fuel consumption, oil change etc.) and subsequently calculating the environmental temporal costs.