The reasons for Somali immigrants preference for living in Yemen rather than returning to Somalia
Somalili göçmenlerin Yemen'de yaşamayı Somali'ye dönmeye tercih etmelerinin nedenleri
  1. Tez No: 843568
  2. Yazar: MUNEER KAWEILH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Somali, 1991'lerden bu yana devam eden ve milyonlarca Somalilinin ülke içinde ve dışında zorla göç etmesine yol açan iç savaşlara tanık olmuştur. Coğrafi yakınlığı ve hükümetinin o dönem izlediği Somalili göçmenlere yönelik açık kapı politikası nedeniyle Yemen de Somali halkının istikrar veya geçiş arayışında göç ettiği ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu tez, esas olarak, Somalili göçmenlerin, Yemen'in de çatışma bölgesi olmasına rağmen, Somali'ye geri dönmek yerine Yemen'in Hadramut vilayetindeki Mukalla kentinde kalmayı tercih etmelerine neden olan siyasi, ekonomik ve sosyal faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, özellikle Mukalla kentindeki Somalili göçmenler hakkında daha bilimsel ve metodolojik olarak odaklanmış araştırmaların temelini atarak, göç çalışmaları için yeni kapılar açan keşfedici bir niteliktedir. Bu çalışma, Somali göçmenlerinin Mukalla kentinde kalmayı tercih etmelerine neden olan faktörleri keşfetmek için bir araştırma metodolojisi olarak tematik analizi kullanmaktadır. Veriler, daha çok Mukalla kentindeki Somalili göçmenlerle yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Katılımcıların yanıtları analiz edilmiş, siyasi, ekonomik ve sosyal faktörlere göre kategorize edilmiş ve daha sonra çatışma teorisi merceğinden sunulmuştur. Bu tez, Somalililerin Yemen'in de bir çatışma bölgesi olmasına rağmen, Somali'deki çatışmadan kaçarak Yemen'e gitmelerinin arkasındaki nedenleri ortaya koymaktadır. Çalışmanın metodolojisine göre yapılan analizde literatür taraması ile karşılaştırılan sonuçlar, Somalili göçmenlerin Mukalla'da kalmayı tercih etmelerinin arkasında birkaç temel faktör olduğunu ortaya koymuştur. Bu faktörler sıralanacak olursa; siyasi açıdan, Mukalla'daki güvenlik istikrarı ile Somali'ye dönmeleri durumunda çatışma korkusu ve bu çatışmanın kurbanı olma endişesi, ekonomik açıdan, Mukalla'daki yaşam koşullarının Somali'ye göre nispeten daha iyi olması, uluslararası yardım ve iyi bir geçim imkânı sağlayan istihdam fırsatları, sosyal açıdan, Mukalla şehrinde sosyal istikrar, ırk ayrımcılığının olmaması, yerel toplumun saygılı ve hoşgörülü muamelesi ve iklim ve kültürde Somali ile bazı benzerlikler, göçmenlerin şehirde kalma tercihlerine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma, Mukalla'daki Somalili göçmenlerin durumunu daha derinlemesine incelemek ve yaşam koşullarına odaklanan gelecekteki araştırmalar için bir başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir.Somali, 1991'lerden bu yana devam eden ve milyonlarca Somalilinin ülke içinde ve dışında zorla göç etmesine yol açan iç savaşlara tanık olmuştur. Coğrafi yakınlığı ve hükümetinin o dönem izlediği Somalili göçmenlere yönelik açık kapı politikası nedeniyle Yemen de Somali halkının istikrar veya geçiş arayışında göç ettiği ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu tez, esas olarak, Somalili göçmenlerin, Yemen'in de çatışma bölgesi olmasına rağmen, Somali'ye geri dönmek yerine Yemen'in Hadramut vilayetindeki Mukalla kentinde kalmayı tercih etmelerine neden olan siyasi, ekonomik ve sosyal faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, özellikle Mukalla kentindeki Somalili göçmenler hakkında daha bilimsel ve metodolojik olarak odaklanmış araştırmaların temelini atarak, göç çalışmaları için yeni kapılar açan keşfedici bir niteliktedir. Bu çalışma, Somali göçmenlerinin Mukalla kentinde kalmayı tercih etmelerine neden olan faktörleri keşfetmek için bir araştırma metodolojisi olarak tematik analizi kullanmaktadır. Veriler, daha çok Mukalla kentindeki Somalili göçmenlerle yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Katılımcıların yanıtları analiz edilmiş, siyasi, ekonomik ve sosyal faktörlere göre kategorize edilmiş ve daha sonra çatışma teorisi merceğinden sunulmuştur. Bu tez, Somalililerin Yemen'in de bir çatışma bölgesi olmasına rağmen, Somali'deki çatışmadan kaçarak Yemen'e gitmelerinin arkasındaki nedenleri ortaya koymaktadır. Çalışmanın metodolojisine göre yapılan analizde literatür taraması ile karşılaştırılan sonuçlar, Somalili göçmenlerin Mukalla'da kalmayı tercih etmelerinin arkasında birkaç temel faktör olduğunu ortaya koymuştur. Bu faktörler sıralanacak olursa; siyasi açıdan, Mukalla'daki güvenlik istikrarı ile Somali'ye dönmeleri durumunda çatışma korkusu ve bu çatışmanın kurbanı olma endişesi, ekonomik açıdan, Mukalla'daki yaşam koşullarının Somali'ye göre nispeten daha iyi olması, uluslararası yardım ve iyi bir geçim imkânı sağlayan istihdam fırsatları, sosyal açıdan, Mukalla şehrinde sosyal istikrar, ırk ayrımcılığının olmaması, yerel toplumun saygılı ve hoşgörülü muamelesi ve iklim ve kültürde Somali ile bazı benzerlikler, göçmenlerin şehirde kalma tercihlerine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma, Mukalla'daki Somalili göçmenlerin durumunu daha derinlemesine incelemek ve yaşam koşullarına odaklanan gelecekteki araştırmalar için bir başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Somalia has witnessed several civil wars, leading to the forced migration of millions of Somalis at home and to other countries. Thanks to its geographical proximity and the open-door policy of its government toward Somali migrants, Yemen was among the states that Somalis migrated to for seeking stability or transit. This thesis primarily aims to explore political, economic, and social factors that made Somali migrants prefer staying in Mukalla city, Hadhramaut Governorate, Yemen, over going back to Somalia, although Yemen is also a conflict zone. Furthermore, this study is an exploratory research laying the groundwork for more scientifically and methodically focused studies on Somali migrants, especially in Mukalla city, and opens the door for further migration studies. Thematic analysis was employed as a research methodology to explore the desired results. Data were mainly collected through interviews with some Somali migrants living in Mukalla city. Their responses were analyzed, categorized into political, economic, and social factors, and then presented through the lens of conflict theory, in order to explore the reasons behind Somalis fleeing conflict in Somalia to Yemen, despite Yemen also being a conflict zone. Then, the findings are compared with the literature review in the analysis of the study according to the methodology used. The thesis concluded that Somali migrants prefer staying in Mukalla due to several factors. Politically, quest for security and stability, fear of conflict in Somalia upon return, and the apprehension of becoming victims of that conflict were counted. Economically, the relatively better living conditions in Mukalla compared to Somalia, international aid, and employment opportunities ensuring a decent livelihood were influential. Socially, social stability, which means a lack of racial discrimination observed in Mukalla city, respectful and tolerant treatment from the local community, and some climatic and cultural similarities with Somalia contribute to their preference for staying in the city. This study serves as a starting point for more in-depth examination of the situation of the Somali migrants in Mukalla and paves the way for future studies focusing on their living conditions.