Investigation of anti-cancer properties of ruthenium-pyridine complex compound in breast cancer cell line
Ruthenyum piridin kompleks bileşiğinin anti kanser özelliklerinin meme kanser hücre hatlarında araştırılması
- Tez No: 843575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YEŞİLDAĞ, PROF. DR. ÖZKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Modern dünyada hızla artış gösteren kanser hastalığı birçok bilim insanını bu alan üzerinde çalışmaya yöneltmiş ve çeşitli madde ve materyalleri kanserli hücreleri yok etmek için denemişlerdir. Fakat hedef olan kanserli hücreler yok etmek istenirken bunun yanında ya sağlıklı hücreler de zarar görmekte ya da kanserli hücrelerle birlikte ölüme sürüklenmektedir. Günümüze kadar kanser tedavilerinde başarılı olarak platin temelli yapılar ilaç olarak kullanılmış ve hala kullanılmaktadır. Son zamanlarda görüldüki kanserli hücreler bu ilaçlara zamanla dirençli olmaya başladığından farklı metal temmelli ilaç materyallerin elde edilmesine geçilmiştir. Bu tez çalışmasında farklı ve alternatif ilaç materyalı olarak bir çok avantaja sahip olan ve antikanser özellikleri bakımından umut verici olduğu bilinen rutenyum temelli kompleks bileşik seçilmiştir. Bu yüzden sentezlenmiş ve karakterize edilmiş Ru(III)-piridin kompleks bileşiğinin antikanser özellikleri üzerinde durulmuş ve meme kanseri hücre hatlarında (MDA-MB-231) meme kanseri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu tezde yapılan çalışmaların sonucu olarak, önceden sentezlediğimiz ve karakterize etmiş olduğumuz Ru(III)-piridin kompleksinin meme kanserini önlemede etkili olduğu söylenebilir. Bundan dolayı Ru(III)-piridin türündeki kompleksinin meme kanseri için yeni potansiyel kanser tedavi edici ajanların bulunmasında katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing cancer disease in the modern world has led many scientists to work on this field and they have tried various substances and materials to destroy cancerous cells. However, while the goal is to destroy cancerous cells, healthy cells are also damaged and are dragged to death along with cancerous cells. Until today, platinum-based structures have been successfully used as drugs in cancer treatments and are still being used. Recently, it has been seen that cancer cells have become resistant to these drugs over time, so different metal-based drug materials have been obtained. In this thesis, a ruthenium-based complex compound, which has many advantages and is known to be promising in terms of anticancer properties, was chosen as a different and alternative drug material. Therefore, the anticancer properties of the synthesized and characterized Ru(III)-pyridine complex compound were focused on and its effect on breast cancer in breast cancer cell lines (MDA-MB-231) was investigated. As a result of the studies carried out in this thesis, it can be said that the synthesized and characterized Ru(III)-pyridine complex is effective in preventing breast cancer. Therefore, we believe that Ru(III)-pyridine complexes will contribute to the discovery of new potential cancer therapeutic agents for breast cancer.