4-metoksibenzilbenzimidazol, 4-siyanobenzilbenzimidazol ve 4-fenilbenzilbenzimidazol ligandlarını içeren renyum karbonil komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and electrochemical investigation ofrhenium carbonyl complexes containing 4-methoxybenzylbenzimidazole, 4-cyanobenzylbenzimidazoleand 4-phenylbenzylbenzimidazole ligands
- Tez No: 718580
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU SÖNMEZ ÇELEBİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ordu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hemoglobinin degradasyonu sürecinde karbon monoksitin (CO) bir yan ürün olarak ortaya çıktığı ve CO'in insan vücudunda belirli oranlarda her zaman bulunduğu öğrenildikten sonra yapılan çalışmalar, vücutta iyileşme sürecinde dokudaki CO derişiminin arttığını göstermektedir ve bu bilgiler dokuda CO'in fonksiyonunun incelenmesini amaçlayan çalışmalara motivasyon olmuştur. Çalışmalar CO'in özellikle anti-vazodilator, anti-kanser, antibakteriyel aktivite gösterdiğini ve organ transplantasyonu sonrası iyileşme sürecini kısalttığını göstermiştir. Vücutta ihtiyaç olan bölgeye karbon monoksit transferi metal karbonil komplekslerinin son yıllardaki önemli kullanım alanlarındandır. Bu amaçla, karbon monoksit salıcı molekül (CORM) olarak nitelendirilen pek çok metal karbonil kompleksinin sentezi ve karakterizasyonu yapılmış ve CO-salınım özellikleri ölçülmüştür. Bu tez kapsamında; photoCORM olduğu bilinen [Re(CO)3(bpy)(L)]X (bpy: 2,2-bipiridin, L: 4-metoksibenzilbenzimidazol, 4-siyanobenzilbenzimidazol, 4-fenilbenzilbenzimidazol) kompleksleri sentezlenerek karakterize edilmiş ve moleküllerin CO-salınımı değerleri incelenmiştir. Ayrıca dönüşümlü voltametri yöntemi ile moleküllerin elektrokimyasal karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After learning that carbon monoxide (CO) emerges as a by-product in the degradation process of hemoglobin and that CO is always present in certain proportions in the human body, studies show that the concentration of CO in the tissue increases during the healing process in the body, and this information has been the motivation for studies aiming to examine the function of CO in the tissue. Studies have shown that CO has anti-vasodilator, anti-cancer, antibacterial activity and shortens the recovery period after organ transplantation. Carbon monoxide transfer to the area needed in the body is one of the important areas of use of metal carbonyl complexes in recent years. For this purpose, the synthesis and characterization of many metal carbonyl complexes, which are characterized as carbon monoxide releasing molecules (CORM), have been made and their CO-release properties have been measured. Within the scope of this thesis; [Re(CO)3(bpy)(L)]X (bpy: 2,2-bipyridine, L: 4-methoxybenzylbenzimidazole, 4-cyanobenzylbenzimidazole, 4- phenylbenzylbenzimidazole) complexes known to be photoCORM were synthesized and characterized and CO-releasing values of the complexes were examined. In addition, electrochemical characterization of the molecules was carried out by the cyclic voltammetry method.