Hipotiroidi tanısı almış obez kadınların farklı tanı sürelerine göre beslenme durumu ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Obese women diagnosed with hypothyroidism according to different diagnosis times evaluation of nutritional status and quality of life
  1. Tez No: 843580
  2. Yazar: NAZLICAN HÜNDÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma hipotiroidi tanısı almış obez kadınların farklı tanı sürelerine göre beslenme durumu ve yaşam kalitelerini değerlendirmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Diyetisyen Nazlıcan Hündür Beslenme ve Danışmanlık Merkez'inde Şubat-Haziran 2023 tarihleri arasında başvuran, hipotiroidi tanısı almış ve obezitesi olan 18-65 yaş arasında 100 kadın araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylere veri toplama formu uygulanmış, besin tüketim kayıtları ve antropometrik ölçümleri alınmış ve bazı biyokimyasal parametreleri incelenmiştir. Katılımcıların diyet kalitelerini değerlendirmek için Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (HEI-2015), yaşam kalite düzeylerini saptamak için ise Tiroid Hastalarında Yaşam Kalitesi Ölçeği (ThyPRO) uygulanmıştır. Katılımcılar hipotiroidi tanı sürelerine 0-1 yıl, 2-5 yıl, 6-10 yıl, 10 yıl üzeri olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Her grup 25 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalamaları 35.30±7,45yıl, BKI değerleri 34±3,98 kg/m² dir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to evaluate the nutritional status and quality of life of obese women diagnosed with hypothyroidism according to different diagnosis periods. 100 women between the ages of 18-65, who were diagnosed with hypothyroidism and had obesity, who applied to the Dietician Nazlıcan Hündür Nutrition and Consultancy Center between February and June 2023, were included in the study. A data collection form was applied to the individuals participating in the study, food consumption records and anthropometric measurements were taken, and some biochemical parameters were examined. Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015) was applied to evaluate the participants' diet quality, and the Quality of Life Scale in Thyroid Patients (ThyPRO) was applied to determine their quality of life levels. Participants were divided into four groups according to hypothyroidism diagnosis period: 0-1 year, 2-5 years, 6-10 years, and over 10 years. Each group consists of 25 participants. The average age of the individuals participating in the study is 35.30±7.45 years and their BMI value is 34±3.98 kg/m².