Progressive gameplay: Emergent anticapitalism in story-driven video games
İlerici oyun: Hikaye odaklı video oyunlarında gelişen antikapitalizm
- Tez No: 843599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ÖZKUL MCGEOCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, anlatı temelli video oyunlarının siyaseten özgürleştirici söylemler geliştirmedeki potansiyelini incelemektedir. Bu doğrultuda tez, şiddet ve eşitsizlikle dolu siberpunk bir kentte geçen büyük bütçeli bir aksiyon/rol yapma oyunu olan Cyberpunk 2077 ; ve Pas Kemeri'nde geçen, gotik bir gizem anlatısına sahip olan macera oyunu Night in the Woods ile ilgilenmektedir. Metinsel ve biçimsel bir yöntemi bir arada benimseyen tezin ana hedefiyse bu iki video oyunu üzerinden, tek kişilik video oyunlarının etkileşimli ama yalnız oynanışlarındaki toplumsal özgürleşme söylemlerinin etkinliğini analiz etmektir. Bu doğrultuda bu iki oyunu kapitalist toplumun Gösterisi ve Durumcu Enternasyonal tarafından benimsenen direniş biçimleri ile Raymond Williams'ın kültürel materyalist yaklaşımıyla bağlantılı olarak ele alan eleştirel bir teorik çerçeve benimsenmiştir. Bu yaklaşımları anlatı akışı ile birlikte oyuncu etkileşimi içerisinde de gözlemleyen bu tez, video oyunlarını toplumsal özgürleşme söylemlerinin potansiyel kaynakları olarak değerlendiren düşünceler bütününe katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis considers the potential of story-driven video games in promoting liberatory discourses. It examines Cyberpunk 2077, an action/roleplaying game set in a cyberpunk city rife with violence and social inequality; and Night in the Woods, an adventure game about a gothic mystery set in a small Rust Belt town. The thesis adopts a textual and formal approach in conjunction while analyzing the discourses of social liberation and their effectiveness in the interactive yet solitary experience of single-player gameplay through these two video games. In doing so, the thesis adopts a critical theoretical framework that considers these two video games in relation to the Spectacle of capitalist society and the forms of resistance adopted by the Situationist International, as well as the cultural materialist approach of Raymond Williams. Observing these approaches in narrative flow as well as player interactivity, this thesis aims to contribute to the body of thought that evaluates video games as potential sources for discourses of social liberation.