Articulating fascism: A critical assessment of political thought of Necip Fazıl Kısakürek
Faşizmi eklemlemek: Necip Fazıl Kısakürek'in siyasi düşüncesinin eleştirel bir değerlendirmesi
- Tez No: 843600
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 673
Özet
Bu tez, Necip Fazıl Kısakürek'in siyasal düşüncesini, Başyücelik Devleti ütopik formülasyonuna odaklanarak açıklamayı ve eleştirel bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu anlamda, Kısakürek'in hangi felsefi, teorik ve ideolojik temeller üzerinde siyasal açıdan ideal devlet ve toplum modeli üzerinde düşünebildiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmamızın bulguları ışığında, Kısakürek'in yarattığı idealize edilmiş devlet ve toplum siyasal modelinin faşist doktrinin ideolojik sınırları içerisinde yapılandırıldığı savunulmaktadır. Ayrıca, eleştirel değerlendirmemiz üç ana tartışmanın yardımıyla söz konusu ana argümana ulaşmaktadır. İlk olarak, Kısakürek'in faşist devlet ve toplum tasarımının metafizik temelini inşa ederken Bergsoncu düşünceden yararlandığı ileri sürülmüştür. İkinci olarak, çalışmamız Kısakürek'in faşist devlet otoritesinin bireysel beden ve nüfus dinamikleri üzerindeki totaliter kontrolüne ilişkin faşist yönlerinin biyopolitik paradigmanın teorik çerçevesi aracılığıyla açığa çıkarılabileceğini göstermektedir. Son olarak, Kısakürek'in Başyücelik Devleti siyasi modelinin sistemsel ve ideolojik bileşenler açısından faşist rejimlerle çarpıcı paralellikler taşıdığının altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to explain and critically assess the political thought of Necip Fazıl Kısakürek with a specific focus on his utopic formulation of the Başyücelik State. In this sense, we try to reveal that through which philosophical, theoretical and ideological foundations, Kısakürek could contemplate the politically ideal model of state and society. And under light of the findings of our research, the study argues that the idealised political model of state and society created by Kısakürek is structured within the ideological boundaries of the fascist doctrine. Further, our critical assessment reaches the main argument at stake by the aid of three major debates. Firstly, we assert that Kısakürek utilised the Bergsonian thought while constructing the metaphysical basis of his fascist design of state and society. Secondly, our study demonstrates that Kısakürek's fascist aspects in terms of the totalitarian control of the fascist state authority over the individual body and population dynamics can be exposed through the theoretical framework of the biopolitical paradigm. Lastly, it is underlined that Kısakürek's political model of the Başyücelik State has striking parallelisms with the fascist regimes in terms of systemic and ideological components.