Belt and road initiative in Central and Eastern Europe: Different responses
Orta ve Doğu Avrupa'da kuşak ve yol girişimi: Farklı tepkiler
- Tez No: 843598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
2012 yılında başlatılan ve sonradan BRI çatısı altında değerlendirilen 16+1 işbirliği, Çin'in on altı Orta ve Doğu Avrupa (ODA) ülkesindeki nüfuzunu genişletmesinde benzersiz bir bölgesel oluşum ortaya koymuştur. Çin'in ODA ülkelerine yaptığı yatırımlar nedeniyle, bölge artan stratejik ilgiyle karşılaşmıştır. Hatta, Kuşak ve Yol Girişimi'nin (KYG) ilerleyişi Avrupa Birliği'nin Çin'i 'sistemik bir rakip' olarak tanıma kararında etkili olmuştur. 2008 ekonomik krizinin ardından Çin'in, bir süreliğine, ekonomik olarak öncelikle Batı ekonomilerine bağımlı olan Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri için umut verici bir alternatif olarak algılandığı bir ortam yaratılmıştı. KYG 10. yılına girerken, ODA ülkelerinin bir kısmının söz konusu girişime hâla bağlılıkları sürerken, çoğunun KYG'ye katılma konusundaki hevesi giderek hayal kırıklığına dönüşmektedir. Bu bağlamda, bu tezin amacı ODA ülkelerinin KYG'ye yönelik tepkilerine odaklanmak olup, tepkilerdeki çeşitliliğin nedenini anlamak adına, spesifik vakalar olarak Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'nin KYG'ye katılım motivasyonlarını, stratejilerini ve sonuçlarını analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
The 16+1 cooperation, initiated in 2012 and retroactively assigned the Belt and Road Initiative (BRI) label, has provided a unique regional instance to expand China's influence in sixteen Central and Eastern European (CEE) countries. Due to China's investments in CEE countries, the region has been receiving more and more strategic focus. Indeed, the evolution of the BRI had an impact on the EU's stance towards China, leading them to recognize China as a“systemic rival”. The aftermath of the 2008 crisis created an advantageous environment for China in the region. China briefly emerged as a promising alternative for CEE countries that had been economically reliant on Western economies. As the BRI reaches its 10th anniversary, while some CEE countries are still committed to the BRI, the eagerness of most of the CEE countries to involve in the BRI is progressively turning into frustration. Accordingly, the objective of this thesis is to focus on the responses of CEE countries toward the BRI and, in order to understand the reasons for the variation of responses, examine the specific cases of Hungary and the Czech Republic by exploring motivations, strategies, and outcomes of their engagement with the BRI.