Mikroişlemci temelli sistemlerde arıza arama teknikleri ve uygulamaları
- Tez No: 8436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İÜ O Z E T Günümüzde elektronik dünyası büyük bir hızla değişmektedir. Bu deği şimde en büyük pay şüphe yok ki mikroişlemcilerindir. Bugüne kadar ül kemizde mikroişlemcilerin teorisi ve uygulaması konusunda birçok ça lışma yapıldı. Fakat mikroişlemci temelli sistemlerde arıza tesbiti konusunda çok az kaynak yayınlandı. Arıza arama işlemini} 1. Arıza arama işleminde kullanılan cihazlar, 2. Bu konuda yetişmiş eleman olmak üzere temelde iki faktör etkiler. Buradan yola çıkarak, bu iki faktörün mevcut olduğu 2 `nci Hava ikmal Bakım Merkezi Komutanlığı ' nda bulunan mevcut mikroişlemci sistemlerin arıza tesbitini yapabilecek bir proje geliştirilmeye çalışıldı. Bu projede lojik analizör, signature multimetre, osiloskop, lojik karşı laştırıcı, mikroişlemci deney seti, lojik prob, lojik darbe üreticisi ve akım izleyici gibi arıza tesbitinde kullanılan son derece gelişti rilmiş cihazlar kullanıldı. Bu tez çalışmasında, ATE (Otomatik Test Cihazı) oluşturmaktan çok mik roişlemci temelli sistemlerde arıza arama teknik ve metodlarının eli mizdeki mevcut cihazlarla maksimum seviyede nasıl gerçekleştirilebi leceği araştırılmıştır. Projede kullanılan cihazların tanıtımı 2 `nci Bölümde yapılmış olup bu cihazların nasıl programlanıp formatlanacağı Ek-A da belirtilmiştir. 3'ncü Bölümde bu cihazlarla yapılan ölçüm değerleri ve sonuçları su nulmuştur. 4'ncü Bölümde arıza arama işleminde kullanılan akış diyag ramları ve bilgisayarlarla yapılan arıza tesbit işlemleri belirtilmiş tir. Ek-B'de sistemde arıza tesbiti yapan bir kontrol programı veril miştir. 5 `nci Bölümde ise başlıca arıza arama teknikleri belirtilmiş olup, sonuç ve değerlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Today, the world of electronics is developing in a very fast. It is obvious that, the main reason of this development is the recent improvements on microprocessors. So far, several investigations have been also performed on microprocessor based system's theory and applications in our country. However, a few articles or documents about the troubleshooting on microprocessor based systems have been published. Two main factors, (1) troubleshooting test equipments and kits and (2) personal educated for this equipments, affect the throubleshooting operation. Due to these reasons, in 2. Airbase Maintance and Supply Center Kayseri, TURKEY, which has these two factors, it has been decided to do a project which will detect the failure of such microprocessor based systems. In this project, developed modern equipments such as Logic Analyzer, Signature Multimeter, Oscilloscope, Logic probe, Logic pulser, Current tracer and microprocessor laboratory, have been used. In this thesis, more than creating a ATE (Automatic Test Equipment, our major aim is to detect the failures of microprocessor-based systems by using the available apparatus in an optimum way. In the second part, the equipments used in this project is presented. Also in Appendix-A, how to programme and how to format these equipments is given. In the third part, the results of the measurements done by 'the equipments, are given. In the fourth part, the flow charts which are to be follow to troubleshoot the microprocessor based systems. And an introduction to a computer control programmes, which performs such investigation on microprocessor based systems are presented in Appendix-B. In the fifth part, major throubleshooting methods, results and some remarks are presented.