Kalorimetrik oda çıktılarının bilgisayarla hesaplanması
  1. Tez No: 8437
  2. Yazar: AHMET KEKEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ill ÖZET Günümüzde büyük sanayi kuruluşları ve fabrikalar, iş akışının kontrol ve kumandasında bilgisayarı, etkili olarak kullanmaktadır. Böylece hammadde girişinden üretimin son noktasına kadar, bütün makina, tezgah vb. cihazlar ile insan gücünden daha fazla verim alınmaktadır. Ekonomi biliminde çok kullanılan israf, atıl kapasite, gizli işsizlik gibi kavramlar, bilgisayarla kontrol ve kumanda edilen üretim merkezlerinde önemini kaybetmektedir. Bu çalışmada gerçekleştirilen elektronik sistemle, çeşitli noktalardaki sıcaklık bilgilerinin anolog olarak ölçülüp, digital bilgiye çevrilerek bilgisayarda değerlendirilmesi amaçlandı. Ve kalorimetrik odada ki ısı verimlilik testlerinde kullanıldı. Söz konusu elektronik sistemin benzer amaçlara da hizmet verebilmesi için, her türlü ev bilgisayarı ve PC'lere uyumlu olmasına özen gösterildi. Bunun için kullanma amacına yönelik olarak, sadece bilgisayar programında değişiklik yapmak yeterlidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Today, big industrial companies and factories use the computer effectively in controlling and managing the work routine. Thus, from the input of raw-materials up to the final point of production, more output is optained than with man-power by all the machines, workbenches, instruments etc. The widely- used concepts in the science of economics such as waste, idle capacity, hidden unemployment have been losing their importance in the production centers managed and controlled by computers. The aim of the study was measuring the temperature data by analogy and reversing to digital data to evaluate in the computer by the electronic system implemented in this study. This computer system was used to test the heat output in the calorimetric room. In order to have the system serve for, similar purposes, emphasis was placed on its suitability for every type of home computers and PC. So, according to the aim of the work, it is enough the have a change in the computer programme.