When the boundaries exceed: Thematic analysis of Anorexia Nervosa in Lacanian psychoanalysis
Sınırlar aşıldığında: Anoreksiya Nervoza'nın Lacanyen psikanaliz kapsamında incelenmesi
  1. Tez No: 843603
  2. Yazar: EYLÜL CEREN DEMİR HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Güncel çalışmada, anoreksik öznenin Büyük Başka ile olan ilişki dinamiklerinin ve anoreksiya nervozanın özne için öneminin Lacanyen psikanaliz perspektifinden araştırılması amaçlanmıştır. Kısıtlayıcı tip anoreksiya nervoza tanısı almış beş kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler“Anoreksik özne, Büyük Başka ile olan ilişkisinde nasıl konumlanmaktadır?”,“Anoreksiya nervozada aile dinamikleri nasıldır?”ve“Anoreksiya nervozanın, anoreksik özne için anlamı nedir?”sorularının üzerine inşa edilmiştir. Yapılan görüşmeler, teorik refleksif tematik analiz yöntemine göre analiz edilmiş ve dört ana tema oluşturulmuştur. Temalar, her şeyi bilen ve her şeye sahip olan: Anne, varlık ve yokluk arasında: Baba, bakışın gücü: ideal miyim, olmak ya da olmamak: Olma çabasıdır. Bu bulgular ilgili alan yazın ışığında ve klinik uygulamalar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study intends to examine the dynamics between the anorexic subject and the Big Other and explore the significance of anorexia nervosa for the individual through the lens of Lacanian psychoanalysis. Semi-structured interviews were conducted with five women diagnosed with restrictive type anorexia nervosa. The questions“How do we position anorexic subjects in their relationships with significant others?”,“How is family dynamics in anorexia nervosa?”and“What is the meaning of anorexia nervosa for the anorexic subject?”formed the basis of these interviews. A theoretical reflexive thematic analysis approach was utilized, and four main themes were generated from the data. The themes were“all-knowing and has everything: Inseparable (m)Other, between presence and absence: the father, power of the gaze: am I ideal, to be or not to be: striving to ”exist." The result of the study was discussed in light of the associated literature and clinical implications.